10 dobrých dôvodov, prečo jesť strukoviny: Sú lacné, nahradí mäso

1. Sú ako krížovky

Pôvod slovenského názvu strukovín pochádza z toho, že rastú v strukoch. Proces ich vyberania zo lúštenia sa predtým bežne nazýval lúštenie. Rovnako ako pri krížovkách.

2. Štvrtina je z Indie

India produkuje 23 miliónov ton strukovín ročne, čo je 25 % svetovej produkcie.

3. Chráni pred chorobami

Strava bohatá na strukoviny preukázateľne znižuje riziko obezity, zápchy a rakoviny čriev.

4. Nadúvanie možno zmierniť

Nadúvanie spôsobujúce oligosacharidy. Pomáha dostatočne dlhé namočenie strukovín pred úpravou, dlhé varenie na nižšiu teplotu (neuvarí sa, musí sa rozpustiť a zliať), klíčenie, pridanie octu či citrónu pri varení aj niektoré druhy korenia ako rasca, tymian, bobkový list, fenikel či kurkuma.

5. Sú ekologické

Pestovanie strukovín pôdu nedegraduje, ale zlepšuje jej vlastnosti, preto používame aj ako medziplodiny. Pomáhajú aj chrániť vodu, pretože pri vypestovaní 1 kilogramu šošovky spotrebujete len 1250 litrov vody, zatiaľ čo na jeden kilogram hovädzieho 13 tisíc litrov vody.

Kompletný zoznam diéty Petra Havlíčka pre rok 2024

6. Jej sa všade

Priemerne ľudia zjedia 13 g strukovín denne. Najviac v Afrike, kde tvorí až 20% príjmu bielkovín. Najmenej naopak v Severnej Amerike alebo v severnej a východnej Európe, kde tvorí menej ako 5 % príjmu bielkovín.

7. 6000 rokov

Bob obyčajný, alebo tiež fava fazuľa, sa v Amerike kultivuje už 6000 rokov. Celkovo je známych takmer 23 000 druhov strukovín.

8. Tri sestry

Krištof Kolumbus popisoval, ako pôvodní Američania pestujú tri plodiny naraz: kukuricu, ktorá slúžila aj ako tyčka na popínanie fazule, fazuľa na oplátku kukuricu hnojili av ich tieni potom rástli tekvice, ktoré boli chránené pred žiarom slnka. Hovorilo sa im tri sestry a ich kombinácia je súčasťou radu receptov.

V balení mrazených rybích filiet si môžeme kúpiť buď stopercentné mäso chránené zmrznutou krustou, alebo predražený ľad, kde je ryby sotva polovica!

9. Základ kuchyne

V mnohých krajinách tvoria strukoviny nepostrádateľnú časť kuchyne. Napríklad v Mexiku (vyprážané čierne fazuľa), Británia (fazuľa v tomate), Blízkom východe (falafel, humus), Číne a Japonsku (sója, edamame a sójový syr tofu) alebo Indii (dhal, pappadum). Naša šošovka nakyslo tiež nie je na zahodenie.

10. Nosia šťastie

Strukoviny na prvý novoročný obed, aby sme získali šťastie a prosperitu, nejeme len u nás. Šošovku si rovnako ako my doprajú aj Slováci, Nemci, Rakúšania, Maďari, Taliani, Francúzi, Španieli alebo dokonca Brazílčania. V USA uprednostňujú inú strukovinu, black-eyed peas, teda vignu čínsku.

Rishi Sunak si populárnu stravovaciu metódu prerušovaného pôstu upravil podľa svojho.

Strava našich babičiek. Ako sa jedlo za prvej republiky? Videohub

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top