Analytik Mikulecký o zúfalej slabosti Západu: Rusi na rozdiel od nás začali brať vojnu vážne

Ruská armáda sa podľa Mikuleckého počas vojny na Ukrajine profesionalizovala: „Naučila sa bojovať v tomto type konfliktu, Rusi si skutočne uvedomili, že tá vojna nebude trojdňová operácia, de facto víťazná prehliadka v Kyjeve potom, čo ujde legitímne zvolená ukrajinská vláda a pripojenie ďalšej krajiny k ruskému impériu a Rusi, na rozdiel od nás na západe, tú vojnu začali brať vážne,“ uviedol.

Mikulecký tiež pripomenul, že Rusi fungujú vo vojnovej ekonomike a snažia sa mobilizovať zdroje priemyslu svojho hospodárstva as „snaží sa nájsť odpoveď na všetko, s čím Ukrajina na bojisku príde, ak to riešenie dáva zmysel, Rusi sú schopní ho skopírovať, v niektorých prípadoch aj vylepšiť a dostali sme sa do fázy, kedy, keby sme Ukrajine boli schopní pomôcť na začiatku konfliktu, minimálne v tom všetkom, čo jej západ sľúbil, tak sme sa mohli dneska s Ruskom baviť úplne inak.“ V súčasnej dobe to však podľa jeho slov bude všetko stáť „oveľa viac peňazí, oveľa viac krvi, našťastie pre nás a bohužiaľ pre Ukrajincov tú krv dodávajú zatiaľ iba Ukrajinci.“

Analytik apeloval na to, aby slobodný svet poskytol dostatok priestoru munície a výzbroj tak, aby túto vojnu minimálne stabilizovala. „Keď som bol u vás v štúdiu vlani, tak už vtedy som sa snažil brzdiť niektoré tie nadšené výroky niektorých českých hovoriacich hláv o tom, ako prázdniny už budú tráviť na oslobodenom Kryme a podobne. Minimálne budeme radi, keď Ukrajina tú aktuálnu chvíľu ruskú protioenzívu, ktorá už beží od januára, bude môcť spomaliť, ideálne zastaviť,“ pripomenul prílišný optimizmus niektorých osobností počas prvého roku vojny na Ukrajine a zároveň varoval, že „veľa ľudí si dodnes Ruskú ofenzívu nechce pripustiť. Tá vojna skončí a ja verím, že jedného dňa skončí oslobodením všetkých území, ktoré Rusi okupujú, a to nielen na území Ukrajiny, ale že napríklad jedného dňa Rusi vypratajú územia v Abcházsku av Osetsku, ktoré okupujú v Gruzínsku od roku 2008, ale na to si počkáme možno desiatky rokov.“

ONLINE: Dronové útoky v Rusku aj na Ukrajine.  Cieľom továreň na Šáhedy i rozvodňa

Zúfalá slabosť

Mikulecký kritizoval nedostatočnú reakciu Západu na ruský vplyv a dezinformácie. „Nie sme schopní bojovať s ruskými dezinformáciami, nie sme schopní bojovať s ruským vplyvom,konštatoval. Táto pasivita vo vzťahu k ruskej propagande a vplyv môže oslabiť odolnosť Západu voči ruským agresívnym kampaniam. „Keď sa ukázalo, že tu bolo ruské vplyvové médium, v Poľsku došlo k zatýkaniu, tak u nás toho človeka vypovieme, my nie sme schopní zabaviť majetok Rusom, ktorí sú evidentne bohatí na, ktorí sú napojení na úzke kruhy Vladimíra Putina, my ako Západ si novinár zatýkať v Rusku americkej a naša odpoveď je, že neustále čakáme, či sa Rus jedného dňa rozmyslí,“ popísal konkrétnych príkladov. „Na západe žije toľko Rusov, toľko ľudí, ktorí sú napríklad deti ruských ministrov, ruských prominentov, že v tom svete, ktorému súčasnému Putinovu Rusku, to znamená vo svete, ktorý rozumie sile. Ja by som videl na mieste zatknutia týchto ľudí a miesto je ako rukojemníkov na výmenu, ale my sme zúfalo slabí a neustále si nechceme pripustiť, že sa zláme, musím hovoriť jazykom, ktorému to rozumie,“ vyhlásil Mikulecký.

Analytik poukazuje aj na nedostatky v prístupe vlády Petra Fialu a pozície k problematike bezpečnosti a obrany. „Aj súčasná vláda, aj súčasná opozícia majú celý rad medzier v tom, ako by mali pristupovať k našej obrane a ako by nás ako obyvatelia na nej mali pripravovať,“ povedal Mikulecký.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top