Čaputová kritizuje zahrávanie sa so strachom: Ani Pellegrini, ani Korčok nás do vojny nezatiahnu!

Obava, Slovensko zatiahne do vojny, nie je na mieste, povedala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v televíznom prejave na záver kampane pred sobotňajším dňom, že niekto rozhodne, že okolo priamej voľby svojho nástupcu. V kampani predseda parlamentu Peter Pellegrini a jeho kolegovia zo strany Hlas-sociálnej demokracie označovali druhého finalistu prezidentskej Ivana Korčoka ako možného prezidenta konfliktu a vojny či tvrdili, že by mohol vyslať vojakov bojovať na Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej ozbrojenej invázii.

„Za päť rokov vo funkcii som mohla spoznať oboch kandidátov na prezidenta ako čistým svedomím a presvedčením môžem povedať, že ani Peter Pellegrini, ani Ivan Korčok nás do žiadnej vojny nezatiahne a ani nevyjde na Ukrajinu žiadneho nášho vojaka. Jednak na to prezident nemá právomoc a nemajú na to ani žiadny dôvod,“ uviedla Čaputová, ktorá už sa o znovuzvolení neuchádzala.

Čaputová vyjadrila ľútosť, že súčasťou kampane pred prezidentskými voľbami bolo aj “zahrávanie sa so strachom” či podsúvanie obáv, že „je tu iný, kto o nás rozhoduje a niekto určuje, kam smerujeme a ku komu budeme patriť“.

Opálený Babiš po dovolenke priletel za Pellegrinim.  Toho podporujú aj koaliční parťáci Fico a Danko

„Pri svojom rozhodovaní nehľadajme dokonalú politiku, pretože takého nenájdeme. Všetci sme omylní. Hľadajme najväčšiu mieru svojho stotožnenia s niektorým z kandidátov,“ povedala.

Slovenská prezidentka, ktorá mandát skončí v polovici júna, vyzvala voličov, aby sa volieb zúčastnil. Zvlášť sa v tejto súvislosti obrátila na Slovákov žijúcich v cudzine; mnoho z nich pracuje či študuje v Česku.

V prezidentských voľbách možno hlasovať len vo volebných miestnostiach na Slovensku; voľba poštou zo zahraničia a ani hlasovanie na slovenských zastupiteľských úradoch v cudzine nie je možné.

Vláda na terajší nákup munície pre Ukrajinu vyčlenila vyššie stovky miliónov korún, povedal premiér Peter Fiala (ODS) na Prime. Príspevok podľa neho zodpovedá veľkosti Česka.

Na Ukrajine je približne pol milióna mužov vo veku medzi 25. až 27. rokmi, ale niektorí nie sú schopní služby v armáde, iní vycestovali zo zeme, ďalší sú v zálohe či majú odklad, povedala agentúra AP analytička Oksana Zabolotná. Odhadla, že nový zákon, ktorý prezident Zelensky podpísal, umožní zmobilizovať asi 50 000 mužov. Aj to však bude krok vpred, pretože priemerný vek ukrajinského vojaka sa pohybuje okolo 40 rokov.

Zatiaľ čo Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko chystá mobilizáciu ďalších 300 000 vojakov, Kremeľ vyjadrenie Zelenského o chystanej mobilizácii v Rusku popr.

„Nie je to pravda,“ povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov agentúram Interfax a TASS. Tá pripomenula, že sám prezident Vladimír Putin opakovane uisťoval, že ďalšia mobilizácia nie je potrebná, pretože neustáva príliv dobrovoľníkov do armády.

Ruské ministerstvo obrany dnes podľa agentúry Reuters uviedlo, že zmluvu s armádou od začiatku roka podpísalo 100-tisíc mužov, z toho 16-tisíc za posledných desať dní. Ministerstvo tvrdí, že nové regrútov motivuje odhodlanie pomstiť sa za útok v koncertnej sieni na okraji Moskvy so 144 obeťami.

Kompletné online

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top