Cash Only: Je čas si niečo nahradiť

Čítajte ukážku z newslettera Cash Only, v ktorom Martin Jašminský, Zuzana Kubátová, Jiří Zatloukal a Jiří Nádoba každý piatok komentuje dianie v slovenskom biznise. Pokiaľ vás Cash Only zaujal, prihláste sa k odberu newslettera.

Závidieť tejto bývalej holandskej a britskej kolónii – ako sme sa zhodli s jednou známou z Nemecka, ktorá do Juhoafrickej republiky jazdí niekoľko rokov – môžeme napríklad už len kvalitu potravín, najmä mäsa, proti ktorej je ponuka Lidlu a ďalších diskontov v Česku a Nemecku žalostná.

Bývame na bohatom predmestí Kapského Mesta, v Somerset West, ktoré sa rozkladá na úpätí hory Helderbeg, odkiaľ sa dá prehliadnuť celý záliv False Bay s dlhou piesočnou plážou a bielymi hrebeňmi vĺn (mimochodom na druhej strane zálivu sa pod Stolovou horou sa nachádza vinica Klein Constantia Zdenka Bakaly), av nákupných centrách je výber porovnateľný s Európou, často aj pestrejší.

Príjemne českého turistu prekvapí aj úroveň služieb. Ľudia nie sú odťažení, naopak sa usmievajú a radi konverzujú. Ako hovorí jeden český programátor, ktorý v Kapskom Meste trávi každý rok tri mesiace a za manželku má Juhoafričanku, „za rovnaké peniaze toho v JAR dostanete v reštaurácii oveľa viac“. Má tým na mysli kvalitu obsluhy a servírovaných pokrmov.

Nie je to pritom dané len tým, že je v JAR lacná a hojná pracovná sila, ktorá sa regrutuje nielen z miestnej populácie, ale aj z radu prisťahovalcov zo Zimbabwe, Namíbie a Mozambiku. Nezamestnanosť je v JAR na hrozivej úrovni 32 percent, ale skoro pri každom dome pracuje miestni alebo spomínaní prisťahovalci ako záhradníci, gazdinky, upratovačky alebo na stavbe. Je to paralelná, druhá ekonomika, v ktorej sa dane neplatia.

Trh práce v tejto šedej ekonomike je mimochodom zaujímavý. Neďaleko domu, kde bývame, je veľká križovatka, kde každé ráno vidím sedieť desať až dvadsať černošských mužov. Pozerajú, čakajú, až po čase som zistil, že na prácu. Križovatka plní funkciu úradu práce. Pretože majitelia menších stavebných firiem a všetci ďalší, ktorí niekoho potrebujú, si pre nich sem jednoducho prídu. Robotníci majú často pri sebe nejaký nástroj, aby bolo jasné, na čo sa špecializujú.

Aj keď je v Somerset West „afrikánsky svet“, teda hovorí sa tu veľa afrikánsky (reč, ktorá vznikla hlavne z holandských dialektov), ​​všetci od predavača v obchode po zamestnanci autoservisu, nehovoria o vzdelanejších ľuďoch, hovoria prirodzene anglicky, černosi potom často ešte jazykom khosa alebo iným z desiatok dialektov.

Nie je to ale iba jazyk. Tá zmes ľudí je v niečom veľmi osviežujúca. Áno, uznávam, hlavne pre niekoho, kto vizuálne vyzerá podobne ako bývalí kolonizátori. Česká spoločnosť je proti tej juhoafrickej nesmierne uzavretá, jazykovo i spoločensky, a veľmi konzervatívna, tj existuje len málo sociálnych modelov, napr. v rodinách, pričom sa od seba prakticky nelíšia.

To osviežujúce tu je, že je tu priestor pre odlišnosť, lepšie sa tu „dýcha“. V JAR je často rôznorodosť viditeľná aj v rámci jednej rodiny, kde je možné u jednotlivých členov, súrodencoch, sesterniciach u každého rozpoznať iné korene, indické, africké alebo.

V JAR je teraz polovica dlhého leta. Teploty sa pohybujú v januári a februári medzi tridsiatkou a tridsaťpäťkou, neustále mierne fúka a niekedy vietor na celý deň zosilnie. Napriek dlhému letu a príjemnej klíme však určite nemožno povedať, že táto krajina nemá obrovské problémy.

Ale skôr než nevraživosť medzi rasami, ktorá tu primárne citeľná nie je, je napätie v tom, že malá časť populácie (aj černošskej) je relatívne bohatá, a zvyšok je veľmi chudobný. Nevraživosť je extrémne vysoká hlavne medzi černošskými obyvateľmi a černošskými prisťahovalcami, a to je – okrem krádeží majetku bohatších obyvateľov – hlavný zdroj vysokej kriminality, ktorá sa koncentruje na určitých miestach, hlavne v tzv. townshipoch, teda obrovských prímestských slumoch, kde v plechových chatrčiach obrovské množstvo ľudí.

V Juhoafrickej republike stagnuje ekonomika posledné dekády, zatiaľ čo v Česku „len“ niekoľko posledných rokov, a HDP na hlavu je štyrikrát nižší ako v Česku. Ale tu sú hlavné problémy výpadky elektriny dvakrát týždenne. V aplikácii štátnej firmy Eskom, teda miestneho „ČEZ“ aktuálne, kedy presne budú.

Sú spôsobené korupciou a zlým riadením tohto gigantického štátneho podniku, kam si Africký národný kongres (ANC) dosadil počas tridsaťročnej vlády svojich ľudí, ktorým záležalo skôr na vlastnom obohatení než na výrobe elektriny. Po dlhej vláde apartheidu mnoho ľudí cítim a dodnes cítim, že je čas si trochu „nahrabať“.

Pritom v roku 2001 vyhlásil denník Financial Times spomínaný Eskom najlepšou energetickou firmou sveta. Dnes sú elektrárne Eskom zastarané, neudržované a nezvládnu vyrobiť toľko prúdu, aby pokryli potreby krajiny. Je to problém pre priemysel, aj napríklad pre majiteľov malých obchodov, pretože musia kupovať naftové generátory, aby mohli vyrábať alebo sa im v chladničkách nepokazil tovar. Krajina, aspoň tu v bohatom Západnom Kapsku, sa tomu ale prispôsobila, av obchodných domoch po výpadku okamžite zapnú solárne zdroje, ktoré sú vidieť aj na strechách rodinných domov všade v okolí.

Okrem elektriny brzdí ekonomiku aj nefungujúcu logistu: Štátny Transnet je hlavným dôvodom slabého exportu nerastných surovín od diamantov cez zlato, platinu, meď až po uhlie a železnú rudu. Zlé riadenie štátneho podniku, ktorý podobne ako Eskom žiada pravidelne štát o sanáciu stamiliardových dlhov, výrazne ekonomika brzdí. Tento rok je volebný rok, ale zrejme znova zvíťazí ANC, ktorá vládne od konca apartheidu ao reformách viac hovorí, než sa vykonáva.

Podľa profesora politológie z University of Cape Town Anthonyho Butlera, autora biografia prezidenta Cyrila Ramaphosa, pritom môžu byť práve nerastné suroviny tým, čo krajinu podržia do budúcnosti. „Stále tu existuje množstvo prírodných zdrojov, ktoré majú potenciálne vysokú hodnotu. Ide len o to, či nájdeme nejaký dôsledný spôsob, ako okolo týchto zdrojov vybudovať nejakú formu reindustrializácie. To by som tu chcel vidieť,“ povedal mi Butler minulý týždeň.

Zdroje totiž štát na čele s prezidentom Ramaphosom nemá. Dane platí len veľmi malá časť populácie, navyše jedna pätina z vybraných daní aktuálne putuje na splátky štátneho dlhu, ktorý sa za posledný pár rokov vyšplhal až na 67 percent HDP a kvôli slabnúcej mene a vysokým úrokovým sadzbám je na vzostupnej trajektórii. Juhoafrickú republiku preto trápi aj vysoká inflácia (aj keď nie taká vysoká ako v Česku), ktorá decimuje hlavne najchudobnejšiu.

Rastúca cena je kriminalita, ktorá po dekádach začala v posledných rokoch znovu rásť. Ohniska sú sústredené hlavne v spomínaných townshipoch, kde zablúdivejší turisti pravidelne prichádzajú o majetok a niekedy aj o život. Zlodeji s nožmi v poslednej dobe začali občas ohrozovať aj turistov, ktorí sa vydajú na pešiu túru na Stolovú horu. Je potrebné sa niektorým miestam oblúkom vyhnúť a nechodiť bez sprievodu po uliciach mesta po zotmení. Vo dne sú reštaurácie aj ulice bezpečne a mnoho miest vrátane bytových komplexov je strážených súkromnými bezpečnostnými službami.

Je potrebné, že Západné Kapsko je v rámci Juhoafrickej republiky najvyspelejšia a najlepšie fungujúca oblasť, minimálne „európska“, pričom ostatné časti sú oveľa chudobnejšie a zbedačenejšie, a preto sa sem stredná trieda z Johannesburgu či Durbanu v posledných rokoch masívne sťahuje.

Bezkonkurenčná je totiž v Kapskom Meste a celom pobrežnom páse na východ prírodné spojenie horských masívov a oceánu. Krajina je v Juhoafrickej republike veľkolepá. Dlhé údolia s horami vysokými cez dvetisíc metrov sa tiahnu aj do vnútrozemia. Na východe Kapského Mesta je potom neuveriteľné množstvo viníc, ktoré sa dvíhajú a klesajú po kopcoch a úpätiach hôr.

Kvalitné víno je lacné, a aj keď kultúra vína je v Česku na vzostupe, tu je predsa len o poriadok vyššie. Stovky vinárskych usadlostí a fariem sú vlastne bohatými Juhoafričanmi, štátom i cudzincami, historické budovy z koloniálnych éry opravené a vhodné príkladnými záhradami, detským ihriskom, reštauráciami, všetkými bezpečnými. Život sa po ich návšteve javí nádherne.

Zaujímajú vás úspechy českých zbrojárov, vývoj na trhu s realitou alebo ťažkosťami českých poľnohospodárov? Prihláste sa na odber Cash Only a kompletný newsletter budete každý piatok dostávať do svojej schránky.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top