Cena európskej práce rastie. V Bulharsku stojí hodina 235 Sk, v Luxembursku 1300

Článok si tiež môžete vypočuť v audioverzii.

Najlacnejšia práca je podľa aktuálnych dát Eurostatu v Bulharsku, kde hodina vyjde na 9,3 eura (235 Kč), nasleduje Rumunsko (11 eur) a Maďarsko (12,8 eura). Naopak najdrahšia je v Luxembursku (53,9 eura/1364 Sk na hodinu), nasleduje Dánsko (48,1 eura) a Belgicko (47,1 eura).

V tuzemsku je priemerná cena hodiny práce 18 eur (455 Kč), priemer Únie je 31,8 eura. Mapa štátov vyobrazujúca náklady na prácu ukazuje jasný rozdiel medzi východom a západom, Česko so Slovenskom sú potom v strede hodnôt.

V Česku sa cena práce za posledných 15 rokov takmer zdvojnásobila. Cena práce ale nie je to isté ako mzda. Do výpočtu sú zahrnuté aj poistenie, ale aj ďalšie nemzdové náklady.

Hodinové náklady práce

Hodinové náklady práce sa skladajú z nákladov na plat či mzdu az nemzdových nákladov. Tie tvoria prevažne finančné náklady na sociálne a zdravotné poistenie, ktoré za zamestnancov odvádzajú zamestnávateľa. Do analýzy Eurostatu boli zahrnuté podniky s aspoň desiatimi zamestnancami.

Nemzdové výdavky tvoria časť ceny práce. Napríklad vo Švédsku a Francúzsku ide takmer o tretinu z celkovej čiastky, naopak na Malte len mierne cez percento.

Na rast ceny práce sa však mzda podpisuje. Pokles v medziročnom porovnaní štvrtého štvrťroka hlási len v Taliansku (o 0,1 %), všetky ostatné sledované štáty evidovali nárast. V Česku to bolo o 5,2 %, v Rumunsku stúpli náklady na mzdy o necelých 17 %.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top