Česi minuli vlani za kryptomeny miliardy

Dôvodom medziročného zvýšenia bol najmä zvýšenie obchodov na konci roka, kedy na trhu vládla pozitívna nálada v súvislosti s očakávaným schválením prvého bitcoinového fondu ETF. Skratka ETF označuje fond obchodovaný na burze. O schválenie takého bitcoinového fondu sa teraz snaží hneď niekoľko spoločností v USA.

Padne nový rekord?

„Po nevýraznej prvej polovici roka sa celý krypto trh začal zdvíhať a teraz má slušne našliapnuté, aby prekonali všetky doterajšie rekordy. Cena bitcoinu sa tento rok podľa našich odhadov môže vyšplhať až k 100 000 USD (2,26 milióna Sk),“ uviedol riaditeľ Bit.plus Martin Stránský.

V roku Kč začala najznámejšia kryptomena na svete na 380 890 Kč. Výrazný rast bol potom viditeľný koncom uplynulého roka, kedy sa hodnota zkraja decembra postupne vyšplhala až na 1 011 205 Kč, čo bol najvyšší kurz za celý minulý rok. Nakoniec však prišlo ochladenie trhu, bitcoin oslabil o desiatky tisíc korún.

Bitcoin má opäť miliónovú hodnotu

Skraje tohto roku sa kurz opäť vrátil nad pomyselnú hranicu jedného milióna korún. Absolútny rekord si bitcoin pripísal v novembri 2021, kedy sa ponúkal za 1 427 350 Kč.

„Kryptomenám sa vlani podarilo hlavne vďaka tomu, že investori už vidia rozdiel medzi samotnými kryptomenami a často pochybnými spoločnosťami operujúcimi v kryptomenovom svete. Ako príklad môžeme uviesť firmu Binance, ktorá v roku čelila obvineniam z mnohých podvodov. Samotné kryptomeny už si ale žijú vlastným životom,“ uviedol analytik Portu Lukáš Raška.

Cenové nožnice sa roztvorili

Ďalší z kryptomien, étereum, má za sebou podľa riaditeľa spoločnosti 2bminer Jakuba Hlavenky prvý testovací rok na novom systéme proof of stake (preukázanie vlastníctva). O ňom sa tvrdilo, že je energeticky efektívnejšie a oveľa lepšie. „Ako sa ale ukázalo, tak ani táto zmena cenu étera nepodporila. Cenové nožnice medzi ním a bitcoinom sa tak ešte viac roztvorili. A to neveští dobrú budúcnosť pre étereum ako také,“ podotkol.

Na začiatku minulého roka kurz druhej najznámejšej kryptomeny predstavoval 27 010 Kč, na vrchole bolo étereum predvlani v novembri, kedy sa obchodovalo za 104 970 Kč. Tento rok odštartovala táto kryptomena kurzom 50 795 Kč.

Na konci roka najviac pozornosti upútala solana, o ktorej sa už dlhší čas hovorí ako o významnom konkurentovi etherea, najväčšieho tzv. šikovného blockchainu. Nielenže sa jej cena podľa portfólia manažéra Wood Blockchain Tomáša Kacerovského za minulý rok bezmála zdesaťnásobila, ale počas posledného mesiaca prekonala trhovú kapitalizáciu veľkosti významnej kryptomeny ripple. Teraz je tak piatou najväčšou kryptomenou.

Z pohľadu ťažiarov kryptomien bola celý rok ťažba bitcoinu podľa Hlavenky skôr v útlme. Viac sa počas roka podarilo zaistiť zariadenie na ťažbu altcoinov, napríklad stroj L7 dokázal udržať priemernú návratnosť investície rok a pol. Ku koncu minulého roka v súvislosti s očakávaným ETF začala ale efektivita strojov na ťažbu kryptomien rásť. Takže sa opäť vracia veľmi atraktívna profitabilita aj strojom na ťažbu bitcoinu.

Lukačovič: Bitcoin nesie rysy pyramídovej hry

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top