Českí polárnici chcú vybudovať na Nelsonovej otrove novú stanicu

„Chceme malú, ale modernú stanicu s kvalitným zázemím. Nelsonov ostrov je plný života, základňu využijú hlavne zoológovia a botanici,“ povedal manažér Českého antarktického výskumného programu Pavel Kapler.

Stanica navrhnutá architektmi z VUT Brno by mala stáť okolo 20 miliónov. Polárnikom na ňu zháňa peniaze Český antarktický nadačný fond, ktorý starú základňu prilepenú k ruskému chladiacemu boxu od Pavlíčka kúpil za symbolickú korunu v roku 2017.

„Je to starý chladiaci box z ruskej lode, ktorý tam pôvodne slúžil ako podpora terénnym výskumom. Vnútri je síce izolácia, ale dostala sa do nej pleseň,“ zhrnul stav Martin Kaftan z VUT Brno.

České polárky čaká poriadna stanica.  Tá nahradí súčasnú spartánsku zariadenú základňu.

Stanovanie pred “hobitími chalúpkami”

Existujúce „hobitie chalúpky“ sa už obývať nedajú. Kým bude nová základňa hotová, počas každoročnej výskumnej misie na ostrove polárnici preto stanovujú a pôvodné baráky používajú len ako skladisko materiálu.

Polárnici veria, že sa im peniaze na základnú dočasnú provizórne pomenovanú CZ*ECO Nelson podarí získať z darov a príspevkov súkromných donátorov, teda verejnosti či firiem.

Základňa by totiž mala doplniť činnosť Českej vedeckej stanice Johanna Gregora Mendela, ktorú už 17 rokov prevádzkuje na 180 kilometroch vzdialenom ostrove Jamesa Rossa brnenská Masarykova univerzita.

Súčasťou polárneho výskumu brnenských vedcov pri južnom póle budú aj meteorologické a klimatologické pozorovania.

Dva rozdielne svety

Aj keď obe české základne delia len zhruba podobný počet kilometrov ako Praha a Brno, ide podľa Kaplera o dva úplne rozdielne svety.

„Okolitá stanica JG Mendela je takmer polárnou púšťou bez pestrejšieho zastúpenia rastlín a živočíchov. Nelsonov ostrov je pravým opakom. Sú na ňom kolónie tučniakov, rypoušov, tuleňov, tuleňov, rybákov a mnohých ďalších zástupcov vtáčích ríš,“ vypočítal vedec.

Nelsonov ostrov je podľa Kaplera unikátny aj inak. Leží síce v Južnom oceáne, ten ale v mapách figuruje až od roku 2021. Z jednej strany „Nelsona“ obmýva Tichomorie az druhej Atlantik. Ostrov má teda vďaka morským prúdom na styku dvoch oceánov veľmi zvláštne prírodné podmienky a okrem iného aj extrémne prílivy a odlivy.

Lucie Výborná trénuje s pneumatikami

Lietadlom aj ľadoborcom

Výhodou Nelsonova ostrova je, že je „čo by kameňom dohodil“ od ostrova Kráľa Jiřího, kam sa môžu polárnici ľahko z Južnej Ameriky prepraviť letecky. Expedícia na Mendelovej stanici naopak vyžaduje každoročné zhruba dvojtýždňové manévre s využitím ľadoborca ​​a vrtuľníkov, v posledných rokoch predovšetkým čílskej armády.

Mendelovu základňu financuje s podporou Ministerstva školstva, mládeže a telovýchovy, teda štátu, Masarykova univerzita. „Pri budovaní infraštruktúry CZ*ECO Nelson sa musíme spoľahnúť sami na seba, teda na našich darcov z radu verejnosti a firiem. Pre niektoré z nich napríklad už roky testujeme odolnosť ich výrobkov a taktiež moderných technológií v drsných antarktických podmienkach,“ ponúklo praktické využitie práce polárnikov Kapler.

Desať najviac odlúčených miest na svete.

Chcete prispieť?

Záujemcovia o účasť na tejto netradičnej zbierke, v obdobnom období vidia jej hýbatelia v paralele so zbierkou na znovupostavenie Národného divadla, môžu svoje príspevky smerovať na účet Českého antarktického nadačného fondu

VIDEO: Česká antarktická expedícia dorazila po deväťdňovej plavbe do Antarktídy na základňu na ostrove Jamesa Rossa. (zábery z roku 2018)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top