Cyprus žiada EÚ o pomoc pri obmedzovaní prílivu sýrskych utečencov z Libanonu

Cyprus v stredu požadoval Európsku úniu o rázne kroky na zastavenie prílivu prevažne sýrskych utečencov, ktorí v poslednej dobe priplávajú po mori cez Libanon. Informuje o tom agentúra Reuters. Kapacita ostrova pre prijímanie utečencov je podľa tamojších politikov na hranici únosnosti.

V posledných štyroch dňoch priplávalo na Cyprus na malých člnoch najmenej 600 Sýrčanov, ktorí zrejme využili lepšie poveternostné podmienky. Cesta po mori z Libanonu alebo Sýrie na Cyprus trvá približne 10 hodín. “S týmito takmer každodennými príchodmi nastáva vážna kríza,” povedal cyperský prezident Nikos Christodoulides na zasadnutí vlády.

Podľa oficiálnych údajov priplávalo na Cyprus v prvých troch mesiacoch tohto roku približne 204 osôb, pritom v rovnakom roku 2023 ich bolo len 78. Christodoulides navyše tento týždeň povedal, že Libanon – ktorý hostí státisíce utečencov – by nemal „vyvážať“ svoj migračný problém. Celú situáciu preto telefonicky riešil aj s libanonským dočasným premiérom Nadžíbom Mikátím.

„Situácia sa postupne zhoršuje av posledných dňoch v podstate zažívame, pretože sa rozpadajú sa člny a utečencov ohrozujúcich svoje životy. A všetko tomu nasvedčuje, že to bude pokračovať,“ dodal cyperský minister vnútra Constantinos Ioannou.

Cyprus dlhodobo apeluje na svojich partnerov v EÚ, aby vyhlásili časť vojnou zničenej Sýrie za bezpečne, čo by mohlo uľahčiť návrat tamojších utečencov. Chce tiež, aby bola pomoc Libanonu zo strany EÚ podmienená zastavením odlivu migrantov, uviedol Ioannou.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top