Ďalší ostrý súboj. Pellegrini s Korčokom si vyčítajú aroganciu a charakter

Debata na televízii Markíza odštartovala ostro a obaja kandidáti sa od začiatku prekrikujú. Podľa Petra Pellegriniho môže Ivan Korčok v prípade jeho zvolenia pomôcť opozícii zvrhnúť vládu Roberta Fica. Pellegrini kritizoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú.

Pellegrini vyčítal Korčokovi opakovane „agresivitu a aroganciu“. Korčok zase Pellegirniho skritizoval za antikampaň. To, že ho jeho protikandidát nazýva „kandidátom vojny“, svedčí podľa Korčoka o jeho charaktere.

Debatu, ktorá sa koná v Primaciálnom paláci v centre Bratislavy, moderuje Michal Kovačič

Podľa posledného prieskumu agentúry Focus bude súboj tesný a rozdiel medzi kandidátmi je na úrovni štatistickej chyby. Pellegriniho by volilo 50,8 percenta ľudí, Korčoka 49,2 percenta. Zber dát prebiehal od 28. marca do 2. apríla.

„Ach Bože,“ znelo v debate

Výrazným bodom kampane bol už súboj z minulého štvrtku v Slovenskom rozhlase. V debate došlo na viacero ostrých výmen. „Urážate moju rodinu,“ povedal okrem iného Korčok Pellegrinimu, ten zase pri jeho odpovediach často vzdychy „Ach Bože“.

Pellegrini tiež v dueli povedal, že na prezidenta kandiduje okrem iného kvôli tomu, aby ochránil vládu Roberta Fica. Korčok práve túto pasáž využil v krátkom videu, ktoré sa potom virálne šírilo na sociálnych sieťach.

Klipy zverejňuje aj Pellegriniho tím. „Nikdy nedovolím zatiahnuť nás do otvoreného vojenského konfliktu. Nepripustím, aby sa Slovensko chovalo podľa potrieb a plánov zbrojárov a politikov, ktorí zastupujú. Situácia je vážna, preto príďte určite voliť,“ hovorí Korčokov protikandidát vo videu z utorkového rána.

Volebné klipy Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho.Video: facebook/ivan.korcok, facebook/pellegrini.peter

Rozhlasový duel kandidátov sa mal konať aj v utorok na poludnie. Pellegrini však krátko predtým uviedol, že sa ho nezúčastní. „Ja som včas a dopredu oznámil, že sa rozhovor nezúčastním, pretože budem s vami v regióne stálo vo odkaze voličom na Pellegriniho sietí.

Prázdna stolička v štúdiu, Pellegrini v Bratislave

V čase, keď Korčok odpovedal v slovenskom rádiu Expres na otázky moderátora a vedľa neho stála prázdna stolička protikandidáta, bol Pellegrini podľa snímok denníka Sme v Bratislave. Na sociálnych sieťach jeho tím informoval o natáčaní rozhovoru pre televíziu TA3.

Pellegrini pritom minulý týždeň kritizoval, že Korčok kvôli ceste na východné Slovensko odmietol jeden televízny duel.

Popoludní sa Pellegrini ako predseda strany Hlasu zúčastnil straníckej akcie na jeho podporu. Vystúpil na nej aj ministerstvo vnútra Matúš Šutaj Eštok s apelom na „národného a sociálneho voliča“ a vymedzil sa proti „bratislavskej liberálnej kaviarni“.

Foto: SZ/rádio Expres

Prázdna stolička pre Petra Pellegriniho, kandidáta Ivana Korčoka a moderátora Braňa Závodského.

Súperí sa o Harabina i Maďarov

Výsledok sobotného hlasovania môže ovplyvniť to, ako sa zachová na 264-tisíc voličov, ktorí v prvom kole dali hlas Štefanovi Harabinovi. Tretí kandidát v poradí nepodporil oficiálne ani Pellegriniho, ani Korčoka. Minulý týždeň dokonca dementoval správu z jeho volebného štábu, v ktorom svojho voliča vyzýval na účasť a voľbu Pellegriniho.

Sám Harabin na Veľký piatok zverejnil znovu adresovanú Pellegrinimu, či sa zaviažu k zásadným bodom jeho programu. Spomenul napríklad vypovedanie Istanbulského dohovoru, obranné zmluvy s USA alebo zákaz vývozu zbraní na Ukrajinu súkromnými firmami.

Dôležité budú pre výsledok volieb aj hlasov etnických Maďarov. Tie sa hlavne minulý týždeň snažil aktívne osloviť Petera Pellegriniho, pomôcť malo aj výjazdné zasadnutie vlády Roberta Fica v Galante a sľub miliónov eur na miestne projekty.

Za Maďarmi do Dunajskej Stredy ale vyrazil aj Ivan Korčok, ktorý mal predtým mítingy vo veľkých mestách. Korčoka ponúka aj niekoľko slovenských maďarskej národnosti vrátane expremiéra Ľudovíta Ódora. Ten sám kandiduje za najväčšiu opozičnú stranu Progresívne Slovensko do Európskeho parlamentu.

Veľkonočné výstupy

Na Veľkú noc zase obaja kandidáti organizovali v rovnaký deň výstup s priaznivcami – Korčok na mohyle Milana Rastislava Štefánika na vrchu Bradlo a Pellegrini na Veľkú Javorinu na česko-slovenskej hranici.

Na Veľkonočnú nedeľu obaja zverejnili fotografie z kostolov. Korčok z evanjelického a Pellegrini z katolíckeho. Expremiér Pellegrini o sebe pritom ešte v roku 2019 vyhlásil, že nie je praktizujúci katolík.

Kampaň počas Veľkej noci poznamenalo aj spustenie webu, ktorý sa tvári ako volebné stránky Ivana Korčoka. V skutočnosti ide však o tvrdú antikampaň s falošnými citátmi. Korčok kvôli tomu podal oznámenie a na základe technických podobností s formátom Pellegriniho webu označil za vinice tvorcov konkurenčnej kampane.

Foto: SZ

Falošné stránky, ktoré tvoria zdanie Korčokovho webu. V skutočnosti ide o antikampaň.

Posledná debata a míting

Záver prezidentskej kampane čaká Slovensko v stredu večera. Od polnoci zo stredy na štvrtok totiž v krajine platí volebné moratórium, ktoré skončí až s uzavretím volebnej miestnosti v sobotu o 22. hodine.

Ivan Korčok zvolal svoj posledný míting na stredajší podvečer na bratislavskom Námestí SNP. Na akciu sa očakávajú tisíce ľudí.

Peter Pellegrini o záverečnom mítingu neinformoval, avšak dopredu avizovaných verejných podujatí organizoval jeho tím v kampani len veľmi málo.

Samotnú kampaň má v stredu večer ukončiť posledný duel kandidátov vo verejnoprávnej RTVS.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top