Ďalšia tajná cesta prezidenta Pavla? V Mníchove sa má stretnúť s Harrisovou, Herzogom či Scholzom

Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, ktorá patrí k najväčším medzinárodnopolitickým fóram, sa tento rok zúčastní viceprezidentka USA Kamala Harrisová, šéf čínskej diplomacie Číny Wang I, nemecký kancelár Olaf Scholz alebo izraelský prezident Jicchak Herzog. Dnes novinárom v Berlíne oznámil šéf konferencie Christoph Heusgen. Na trojdňovom rokovaní v Mníchove, ktoré sa začne tento piatok, ich podľa informácií ČTK očakáva, že aj český prezident Pavel, Hrad to ale zatiaľ oficiálne nepotvrdil.

Témy tohto ročníka, ktorý je v poradí šesťdesiaty, budú okrem iného minuloročný októbrový teroristický útok radikálneho palestínskeho hnutia Hamas na Izrael a tiež osud rukojemníkov, ktorých Hamas odvtedy zadržiava. Rokovať sa podľa Heusgena bude aj o klimatickej bezpečnosti, humanitárnom práve, sexuálnom násilí počas konfliktov, ale tiež napríklad o umelej inteligencii či energetickej bezpečnosti.

„Chýbať nebudú ani klasické témy, ako sú európska obrana, budúcnosť NATO a podpora Ukrajiny, ktorá vzdoruje ruskej invázii,“ povedal Heusgen.

Rokovanie Severoatlantickej aliancie bude aj vzhľadom na nedávne výroky uchádzača o republikánsku nomináciu na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na predvolebnom zhromaždení povedal, že pokiaľ aliančné štáty nebudú dávať dosť peňazí na obranu a napadne ich Rusko, Spojené štáty im pod Trumpovým vedením na pomoc neprídu.

Pavol na dovolenke: Hrad stále tají, kde je prezident!  Testuje motorky v Španielsku?

Heusgen dnes povedal, že ho tieto slová neprekvapili, pretože podobne sa niekdajší prezident Trump vyjadroval už v roku 2017.

Do bavorskej metropoly sa na rokovaní zíde viac ako päť desiatok šéfov vlád a hláv štátov a vyše sto ministrov. Podľa Heusgena sa na okraj konferencie stretnú ministri zahraničnej skupiny veľkých svetových ekonomík G7. Túto skupinu tvoria Británia, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Kanada, Nemecko a USA, zastúpenie v nej má aj Európska únia.

K očakávaným hosťom Heusgen povedal, že z USA bude na mieste amerického ministerstva zahraničia Antony Blinken, prítomný naopak kvôli zdravotným problémom nebude ministerstvo obrany Lloyd Austin. NATO bude v Mníchove zastupovať generálny tajomník Jens Stoltenberg, Európsku úniu okrem iného šéf diplomacie Josep Borrell.

V Mníchove budú podľa Heusgena konať aj predstavitelia štátov a vlád Saudskej Arábie, Libanonu, Iraku, Kataru, Jordánska alebo Kolumbie.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top