Diery v rozpočtoch škôl bude riešiť Fiala

„Dnešné (pondelkové) rokovania neprinieslo riešenie, pretože nie je v kompetencii ministerstva. Môžeme rozpísať do rozpočtov škôl len prostriedky, ktoré nám boli pridelené zo štátneho rozpočtu,“ povedal Bek.

S odbormi a predstaviteľmi školských asociácií sa minister dohodol, že o znížení peňazí na financovanie nepedagogických pracovníkov, teda kuchárok, školníkov, hospodárok, účtovníkov a pod., bude rokovať v utorok s premiérou Petrom Fialom, ministrom financií Zbynkom Stanjurom (ODS) a ďalšími čelnými predstaviteľmi vlády.

Podľa Beka by mohla vláda ešte rozhodnúť o zvýšení krajských rezerv, z ktorých sa školské zariadenia taktiež financujú. Pokrytých podľa Beka nie je celkom 2500 úväzkov, z toho 500 ich je už teraz možné financovať z krajských rezerv. Teraz sa hrá o 2000 miest, ktoré sú obsadené a nie sú na ne peniaze. Potrebných by bolo okolo 800 miliónov korún.

Školy zistili svoje rozpočty a zdesili sa

Riaditeľom škôl však chýbajú aj peniaze, ktoré dostávajú na neobsadenej pozícii, pretože z nich platia odmeny pracovníkom, ktorí prácu za chýbajúceho zamestnanca vykonávali.

Bek podľa poznamenal, že rozpočet sa týka nielen toho, ako sa mení rozpočtovanie nepedagógov, ale podľa toho, ako sa menia výkony škôl. „Teda či pribudlo, alebo ubudlo detí. Už teraz v tom rozpise 74 percent škôl vidí, že má viac prostriedkov, ako malo vlani. Zvyšných 26 percent má o niečo menej a často je to v dôsledku toho, že sa im zníži počet detí,“ uviedol minister.

Zdôraznil, že do rozpočtov škôl môže ešte zasiahnuť tzv. zmierovacie konanie, ktoré pravidelne prebieha v priebehu marca.

„Prevažné väčšiny škôl ubudne len zlomok úväzku, niekde medzi 0,2 až 0,4 úväzku. Ale je niekoľko stoviek škôl, v ktorých je tá zmena väčšia a týka sa potom celých úväzkov. A tam je podľa mňa potrebné intervenovať v prvom rade z krajských rezerv av prípade potreby ich navýšiť. To je potom predmetom práve zmierovacieho konania v marci,“ upresnil.

Štrajk zatiaľ nehrozí

Na štrajk nevidí Bek dôvod. Argumentuje okrem iného pomerom takmer 80 tisíc zamestnancov v školstve k dvom tisícom nepokrytých úväzkov. Má tiež za to, že splnil svoj sľub daný v čase jesenných protestov ohľadom nefinancovaných pozícií.

„Ešte pred dvoma týždňami hrozilo, že štát normatívne prestane financovať 17 tisíc nepedagógov. Ja som okolo toho štrajku verejne sľuboval, že urobím pre to, aby to bolo maximálne osem tisíc, čo zodpovedá počtu neobsadených miest,“ povedal všetko minister minulý týždeň. Nakoniec sa podľa neho v rozpise objavilo 7500 týchto miest. Na 7500 nefinancovaných miestach je 2500 reálnych zamestnancov.

„To, čo zostáva na riešenie, je relatívne malý počet ľudí i platov v porovnaní s tou debatou, ktorá bola vyhrotená na jeseň,“ dodal Bek.

Predseda školských odborov František Dobšík uviedol, že situácia by sa mala upokojiť, pokiaľ sa dofinancujú pozície nepedagógov. Štrajk je podľa Dobšíka stále v scenári odborov.

„Zatiaľ sme to odtienili a to odtienenie pokračuje. Uvidíme, ako to dopadne u pána premiéra,“ povedal Dobšík. Na utorkovom stretnutí by sa podľa neho malo pripraviť riešenie. Dobšík predpokladá, že pokiaľ s ním bude súhlasiť premiéra, tak ho vláda schváli.

Asociácia riaditeľov ZŠ kritizuje rozpočet pre regionálne školstvo

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top