Fiala: Česko dá na nákup munície pre Ukrajinu vyššie stovky miliónov korún

Premiér Petr Fiala v stredu večera v rozhovore pre televíziu CNN Prima News povedal, že vláda vyčlenila na nákup munície pre Ukrajinu vyššie stovky miliónov. Dodal, že príspevok podľa neho zodpovedá veľkosti Českej republiky.

Na svoju iniciatívu na nákup munície pre Ukrajinu, ktorá čelí ruskej vojenskej agresii, zatiaľ Česko podľa ministra zahraničných vecí Jána Lipavského (Piráti) od spojencov získalo peniaze na nákup prvých 300-tisíc kusov munície ao ďalších pol milióna kusov ide.

Fiala odporučiť na to, že vláda výšku českého príspevku prijala v utajenom režime. Vyššie stovky miliónov korún podľa neho “zhruba tak zodpovedajú podielu, ktorý by krajina našej veľkosti a prosperity mala do tých vecí vložiť”. Premiéra tiež povedal, že môže vziať do úvahy, či môže vládu, vrátane zverejnenia presnej sumy. Prijatie rozhodnutia o časti v utajenom režime však bolo podľa neho správne. „Tam ide o bezpečnostné veci a ide o riziko pre ľudí, ktorí sa tým veciam venujú,“ podotkol.

K iniciatíve sa prihlásili okrem iného Kanada, Nemecko, Poľsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko, Belgicko, Fínsko, Portugalsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko, Holandsko, Luxembursko, Island a Slovinsko. Svoje príspevky postupne zverejňovať, v súčte av prepočte tvoria zhruba 35 miliárd korún. To zodpovedá odhadu britského denníka Financial Times, ktorý februára napísal, že nákup avizovaný Českom by mal vyjsť na 1,5 miliardy dolárov – čo je orientačne 35 miliárd korún.

Lipavský dnes novinárom v Bruseli povedal, že na českú iniciatívu na nákup munície pre Ukrajinu je treba viac peňazí. Ministerstvo obrany na otázku servera Zoznam Správy odpovedalo, že z peňazí zatiaľ prisľúbených pre českú iniciatívu je možné nakúpiť zhruba 500 tisíc kusov delostreleckej munície.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top