Finiš slovenskej prezidentskej kampane: hádka aj homofóbne video

Peter Pellegrini sa s Ivanom Korčokom v poslednej televíznej diskusii stretli o politickú zodpovednosť za stav republiky. Debatu vysiela verejnoprávna televízia RTVS.

„Vy ste politicky dlhšie vo výkonných funkciách ako ja, nesiete väčší,“ vytkol expremiér a predseda koaličnej strany Hlas Peter Pellegrini. Volal napríklad chýbajúcu kanalizáciu v niektorých obciach.

Korčok oponoval tým, že drvivú väčšinu svojej kariéry bol diplomatom av politických funkciách bol krátko. Korčok bol ministrom zahraničných vecí v rokoch 2020 až 2022. Pellegrini bol vo vládnych funkciách dlhšie ako päť a pol roka.

Kandidáti sa prali aj o význam vlastenectva. „Som vlastenec aj sociálny demokrat, a nikdy iný nebudem,“ vyhlásil Pellegrini a Korčoka obvinil z toho, že sa na vlastenca hrá len marketingovo.

„S naplňovaním vlastenectva novou myšlienkou spájania, a nie rozdeľovania, prišiel som ja,“ oponoval mu Korčok. Skupina politikov z Pellegriniho tábora si podľa Korčoka vlastenectvo a slovenskej histórie skúsila sprivatizovať.

Záver kampane

Ešte pred debatou skončil Ivan Korčok kampaň na bratislavskom Námestí SNP: Akcie sa zúčastnili tisíce ľudí a kandidátov na pódiu aj herci.

„Slovensko patrí tým, ktorí vás volili, aj tým, ktorí volili inak,“ odkázal podľa Denníka N Korčok vláde Roberta Fica. Kabinet vyzval, aby riešil zdravotníctvo a školstvo. “A prestane Slovensko ťahať na východ,” vyhlásil.

Svojho protikandidáta Korčok v prejave nemenoval.

Šance oboch kandidátov na výhru sú vyrovnané. Ukazujú to aj posledné tri prieskumy, v ktorých sa rozdiel medzi Korčokom a Pellegrinom pohybuje v intervale štatistickej chyby. Výsledky tak môžu byť veľmi tesné.

Pellegrinimu má bicykli pomôcť osobná podpora od druhého z druhej koalície. Na tú došlo v stredu popoludní od premiéry Roberta Fica aj predsedu koaličnej Slovenskej národnej strany Andreja Danka.

„Prajem ti úprimne, aby si v sobotu totálne zlo aj v mene SNS porazil,“ povedal na adresu Pellegriniho Danko. Práve Danko pritom lídra Hlasu v poslednom čase tvrdo kritizoval. Púšťal sa aj do Pellegriniho súkromia – Pellegrini je totiž slobodný a bezdetný.

Babišova stopa v kampani

Predsedovi Národnej rady sa v stredu dostalo otvorenej podpory aj od českého expremiéra Andreja Babiša. Babiš ho v politicky ladenej talk show v Bratislave označil za „mladého a perspektívneho“.

Na Pellegriniho súkromie v stredu popoludní zaútočil aj expremiér Igor Matovič. Vo výrazne homofóbne ladenom videu zverejnil údajné detaily z Pellegriniho súkromia, ktoré má dokazovať fotografia politika z roku 2021 z talianskej Verony.

Na nej je podľa Matoviča s poslancom strany Hlas Peterom Náhlikom. S ním Pellegriniho podľa Matoviča poď aj majetok.

„Keď niekto, kto je hetero orientovaný, má partnera alebo partnerku, tak o tom všetci hovoria a vôbec nie je hriech, keď to pomenujete. Ale zrazu, keď je niekto inak orientovaný, a nie je hetero orientovaný, tak je zrazu ťažký hriech, keď začnete hovoriť o jeho partneroch. To je diskriminácia hetero ľudí,“ hovorí na videu okrem iného Matovič.

„Je to jeho svedomie, jeho život,“ hodnotí potom ďalšie údajné intímne detaily z Pellegriniho súkromia.

Pellegrini označil v stredajšej debate Matoviča za „blázna“ a odmietol na neho reagovať.

Vila poslanca Náhlika

Náhlikovo meno sa pred druhým kolom objavilo v súvislosti s Pellegrinim už dvakrát. Práve Náhlikova firma mala prenajať Pellegrinimu malé lietadlo na cestu z Bratislavy na východ Slovenska, kam Pellegrini mieril na volebný míting.

Na transparentnom účte Pellegriniho kampane sa výdaj za dopravu zatiaľ neobjavil. Kandidát to zdôvodňuje splatnosťou faktúry.

V utorkovej debate Pellegrini priznal, že využíva vilu s rozsiahlym pozemkom v bratislavskej časti Vrakuňa. Na to, že ju oficiálne vlastní práve poslanec Náhlik, upozornil denník Sme.

„Mám možnosť ju v prípade potreby niekedy využiť. Je to celkom praktické vzhľadom na to, že tráviť čas so psom na záhrade je niekedy fajn,“ povedal Pellegrini.

Matovič pred druhým kolom Ivana Korčoka. Korčok sa v stredu v debate na RTVS vymedzil proti útokom na Pellegriniho súkromie.

PRED DRUHÝM OKOLOM

Čaputová skritizovala hru so strachom

Rovnako ako pred prvým kolom vystúpila v stredu večera s televíznym prejavom prezidentky Zuzana Čaputová.

Hlava štátu vyzvala na účasť a apelovala aj na voličov v zahraničí. Povedala, že ju mrzí, že sa v kampani riešilo so strachom a „zaťahovaním do vojny“. Ani Pellegrini, ani Korčok podľa nej Slovenska do vojny nezatiahnu.

Za „kandidáta vojny“ v kampani označovali Ivana Korčoka politika, podporujúca Petera Pellegriniho.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top