Francúzsko pošle na Ukrajinu cudzineckú légiu, hlása Zacharovová

„Velenie Francúzskej cudzineckej légie na začiatku marca určilo zloženie taktickej skupiny na úrovni práporu pozostávajúceho asi z 1500 osôb. Predpokladá sa, že v apríli bude skupina uvedená do stavu plnej pohotovosti na operačný presun na ukrajinské bojisko,“ prezradila podľa serveru business-gazeta.ru zistenie ruských agentov Zacharovová. Dodala, že Kyjev sa stále viac stretáva s nedostatkom vojakov.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron na konci februára nevylúčil možnosť vyslania vojakov na Ukrajinu. O pár dní neskôr šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin vyhlásil, že Francúzsko už „pripravuje bojový personál na vyslanie do Kyjeva“. V prvej fáze to má byť podľa Naryškina okolo 2000 vojakov.

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová

Server v tejto súvislosti pripomenul, že podľa Ruska “francúzski žoldnieri” už na strane Ukrajiny bojujú. Moskva v januári oznámila, že zničila jednu z ich bášt v Charkove, a požadovala, aby Paríža vysvetlila prítomnosť svojich mužov, uviedol server. Ruské ministerstvo zahraničia vtedy kvôli tomu predvolalo francúzskeho veľvyslanca Pierra Lévyho.

Ruské ministerstvo obrany vtedy tvrdilo, že pri vzdušnom údere zahynulo viac ako šesť desiatok zahraničných bojovníkov, väčšinou Francúzov. Paríž ale ruské tvrdenie poprel s tým, že „Francúzsko pomáha Ukrajine iba dodávku vojenského materiálu a vojenského výcviku“.

Cudzinecká légia

Francúzska cudzinecká légia je elitná jednotka francúzskych ozbrojených síl.

Vznikla v roku 1831 ako jednotka zahraničných dobrovoľníkov, pretože po júlovej revolúcii 1830 cudzinci nesmeli slúžiť v regulárnych jednotkách francúzskej armády.

Pôvodne bola cudzinecká légia určená na ochranu francúzskych kolónií, ale zúčastnila sa oboch svetových vojen.

Po rozpade francúzskeho koloniálneho panstva bola existencia légie ohrozená, krízu ale dokázala prekonať. Jednotky cudzineckej légie potom v 90. rokoch minulého storočia slúžili v mierových silách OSN v bývalej Juhoslávii či počas prvej vojny v Perzskom zálive (1990–1991).

Príslušníci cudzineckej légie, ktorí slúžia pod svojím pravým menom, môžu po troch rokoch odslúžených so „cťou a vernosťou“ požiadať o francúzske občianstvo. Rovnaké privilégium má aj legionár, ktorý bol zranený v boji. Je to v súlade so slávnym heslom légie, podľa ktorého sa cudzinec stáva „synom Francúzska nie krvou prijatou, ale obeťou“.

Francúzsko chystá podľa ruských vojakov na Ukrajinu. Budú prví na rade, pohrozil šéf ruskej rozviedky

Európa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top