Glosa: Do Česka dorazil ekologický zločin z USA. Plastová uhorka

Tuzemské sociálne siete s časovým odstupom a napodiv bez väčšej pozornosti environmentalistov reagujú na zámorský trend masového jedenia extrémne ochutených uhoriek – nakladačiek. Po vzore globálnych influencerov sa organizujú aj súťaže, kto ich dokáže skonzumovať viac bez toho, aby skolaboval. Skrátka, je to trafiť.

Prečo o tom písať? Inu preto, že je to zverstvo.

Napríklad Van Holten’s kyslá uhorka v pikantnom náleve o 140 gramoch sa u nás predáva za 69,90 korún. Distribútor okrem iného uvádza, že farbivo Tartrazin môže mať neblahý vplyv na pozornosť a činnosť detí. Čo je to najmenšie.

„Luxusne chrumkavá nakladaná uhorka v pikantnom náleve je rozhodne najlepšou voľbou do vašich sendvičov a burgerov!“ stojí v popise uhorky vákuovo zatavené v plastovom obale. Vždy okrášlené tučným oznámením, že ide o produkt Made in USA. Nikdy nechýba záverečný smajlík.

Foto: repro Zoznam Správy

Čo uhorka, to masívny plastový obal.

Mal som za to, že baženie po konzumných západných trendoch skončilo so studenou vojnou. Ako deti a tínedžeri sme túžili po walkmanoch, plesňových džínsoch, digitálkach, BMX kolesách, melíroch. Po mikinách s obrími reklamnými nápismi a dokonca aj po prázdnych krabičkách od cigariet a plechoviek od piva a coly. Po igelitových taškách buržoáznych supermarketov.

Až do stretnutia s nakladačkou v plaste som to považoval za vybavené. Českú mládež som obdivoval, s akým kritickým a sebavedomím pozerám na sporné ekologické dopady kapitalizmu. Čo trvá. Len som kvôli uhorke prišiel o časť ilúzií a prestal generalizovať.

Uhorku zo Štátov? Radšej kefír

Aby tento text nebol len rozčúleným šľahom, rád zdôrazním, že fermentované potraviny sú výbornou živinou pre druhý ľudský mozog, totiž črevá. Pre mikrobióm, tvorený mikroorganizmami, osídľujúcimi našimi vnútornými orgánmi.

„Jedlo má vplyv na náš mozog a celkovú duševnú pohodu,“ citujme, čo povedala pre Independent Uma Naido, riaditeľka oddelenia psychiatrie v oblasti výživy a životného štýlu v Massachusetts General Hospital.

Inými slovami. Ak si dáme tradičné nakladačky, prípadne iné pre mozog a črevá prospešné látky, kam patria ovsené vločky, biely jogurt, kefír, kapusta, kimchi, zrejúce syry alebo kombucha, bude nám duševne aj fyzicky výrazne lepšie. Hlavne dlhodobo.

Ak si ale rozhodneme vylepšiť mikróbiom „plastikovou“ uhorkou – najčastejšie do slovenských e-shopov importovanou z Amazonu – nie je to múdre. Len o to viac spečieme osud planéty.

Príšerná uhlíková stopa

Už samotná dopravná uhlíková stopa takého produktu musí byť strašidelná. Čo horšie, kupujeme si jeden, slová jeden, kus zeleniny zatavený v plaste. V oceánoch a moriach je už teraz odhadom 150 miliónov ton plastov. Prehĺtame ich v lososoch a tuniakoch. Štúdia časopisu Nature uvádza, že počet plastov v oceánoch a moriach by sa mohol za 20 rokov strojnásobiť.

Európska komisia varuje, že plasty splachované odlivom do oceánov a morí – najčastejšie ide symbolicky o jednorazové príbory – majú vo finále neblahý dopad na život všetkého ľudstva. Žiaľ, aj vďaka uhorkám.

Vzduch, voda, pôda, potraviny, a dokonca aj krv. Mikroplasty sú všade. Povážte, aj v mrakoch, ako pred časom napísal The Guardian. Kúsky plastových častíc boli nedávno objavené nad východnou Čínou a nový výskum ukázal, že tieto mikroplasty môžu ovplyvňovať tvorbu mrakov a počasia.

Foto: Van Holten’s

Pikantné, no devastujúce potešenie zo zámoria.

Točiť sa za danej konštelácie telefónom na TikTok, spája sa pred objektívom mobilu extrémne kyslou alebo korenenou uhorkou, javí ako – s odpustením – hlúposť.

Ak snáď niekto naozaj podniká podobné jalovosti kvôli probiotickému vyladeniu svojich a mozgu, o čom intenzívne čriev pochybujem, ponúknem, myslím, novšie riešenie. Nielen u nás na periférii, na severe Čiech, je na kúpu potrebnú Vysockú kapustu z Krkonôš (podobné farmy možno určite nájsť v každom regióne).

Jednak je skutočne bio. Jednak päťkilové vedro stojí 185 korún. A za sebou nenecháte kvôli idiotskému uhorke uhlíkovú brázdu zodpovedajúcu leteckému nákupnému víkendu v Miláne.

A budúcim generáciám neodošlite všeobecný závet v podobe hromád plastového odpadu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top