Hrabošia kalamita nekončí, januárový mráz ich populácii neuškodil

Hraboši teraz likvidujú už zasiatu pšenicu a jačmeň. U pšenice je najviac kritická situácia v Suchohrdlách na Znojemsku, kde bol prah škodlivosti prekročený 16 krát! V Kobylí na Břeclavsku av Drnoviciach pri Vyškove takmer sedemkrát, v Budkoviciach na Brnensku šesťkrát.

Prah škodlivosti je v zimnom období 200 ani na hektár. V každej nore treba počítať s neskoršou populáciou 7 až 8 hrabošov.

Poľnohospodári nasadili do boja proti hrabošom drony

Kalamita naprieč krajom

Podobná situácia je aj u jačmeňa. Aj tam je zaznamenaná najhoršia situácia na Znojemsku, konkrétne v Hodoniciach, kde počet hrabošov desaťnásobne prekročil maximálny prípustný limit. V Křepiciach pri Hustopečí na Břeclavsku päťnásobne.

„Naprieč sledovaným územím sme u hrabošov zistili približne trojnásobné prekročenie prahu škodlivosti. Najvyššie hodnoty sme zistili v okresoch Juhomoravského, Olomouckého, Zlínskeho a Pardubického kraja,“ uviedla hovorkyňa Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho Ivana Kršková.

Poľnohospodári majú podľa úradníkov pokladať jed do každej hrabošej nory zvlášť.

Jed až do júna

Pre poľnohospodárov mala potešujúcu správu v tom, že môže byť nebezpečné hlodavce použiť vhodnú dávku jedu Ratron GW, a to až 1 kg na hektár. „Len nám to musí nahlásiť aspoň tri dni vopred. Použiť prípravok je možné mimoriadne až do 6. júna,“ pridala dôležité upozornenie.

Hraboš poľný váži maximálne 40 ga je dlhý približne 10 cm. Ročne skonzumuje asi kilo obilia a päť kíl zeleného krmiva a množstvo ďalších plodín zničí ožerom.

Hraboši likvidujú úrodu na juhu Moravy.

Pri výskyte 1 500 hrabošov na hektár je predpokladaná strata len u obilia asi 1,5 tony. Priemerný hektárový výnos pritom poľnohospodári majú 5 až 6 ton obilia. Je tak zrejmé, že už pri trojnásobnom až štvornásobnom prekročení prahu škodlivosti, nebudú mať v podstate čo žať.

VIDEO: Poľnohospodári nasadili proti hrabošom drony.

Poľnohospodári nasadili proti hrabošom drony. Martin Žemlička

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top