Iracká ropa nahradí ruskou, so zemou máme dobré vzťahy, hovorí Síkela

Česká republika má nakročené k tomu, aby sa tento rok konečne presadila z energetickej závislosti na Rusku. Do konca tohto roka by totiž mala získať alternatívnu ropu, ktorá z ropovodu Družba urobí historickú pamiatku.

Minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) povedal pre SZ Biznis, že by už čoskoro mal mať v ruke konečný výsledok skúšok v litvínovskej rafinérii, kde sa od vlaňajšieho októbra testuje možnosť prechodu na irackú ropu. Práve jej dodávky boli jednou z hlavných tém česko-irackého obchodného fóra, kde vedľa Sikely vystúpil aj jeho náprotivok Khaled Battal Al-Najm.

„Hľadáme čo najefektívnejšie riešenie z hľadiska premeny tej rafinérie az hľadiska vhodnej zmesi. Chystám sa na návštevu Litvínova, za sprievodu našich partnerov z PKN Orlen, kde budem priamo oboznámený s konkrétnymi výsledkami, a až potom má zmysel stanoviť ďalšie konkrétne kroky,“ povedal Jozef Síkela.

„Vzhľadom na to, že sme začali tú návštevu pripravovať, myslím, že sa chystáme do nejakej finálnej fázy… Javí sa to ako veľmi perspektívne,“ povedal minister priemyslu s tým, že bližší časový údaj teraz nie je možný, pretože v hre je viac faktorov , ako sú príprava zmlúv alebo vyhľadanie najlepších trás.

Doteraz sa v Litvínove spracováva ropa z Ruska, od ktorého sa však chce Česko odstrihnúť, a to nielen kvôli vojne, ktorú Moskva rozpútala proti Ukrajine. Aj pred 24. februárom 2022 sa Rusko viackrát ukázalo ako nespoľahlivý obchodný partner, keď Moskva siahala po rope ako po zbrani v roztržke so susedmi či ako prostriedok politického nátlaku.

Česká republika tiež potrebuje upraviť svoju skladovaciu kapacitu, v ktorej sa doposiaľ prechováva ruská ropa, ktorá má však iné chemické a fyzikálne vlastnosti ako ropa iracká.

„Pre nás je to kombinácia niekoľkých vecí, ide napríklad o štátne hmotné rezervy a strategické zásoby ropy, pretože zatiaľ sme vedeli skladovať iba ruskú ropu, na to sme boli technologicky pripravení. Musíme teda vyriešiť viac vecí, nielen nájsť správnu zmes pre Litvínov,“ povedal Síkela.

Iracká ropa by mala podľa plánu do Česka putovať cez ropovod TAL/IKL z talianskeho Terstu, kam dorazí po mori. V prípade tohto ropovodu bolo nutné navýšiť jeho kapacitu, čo už sa Prahe podarilo dohovoriť.

„Máme súhlas všetkých akcionárov, práce pokračujú a ja pevne verím, že nenastane nejaký technický problém. Ide o vhodnosti toho ropovodu, posilnenie pohonných jednotiek, ktoré tú ropu tlačia,“ povedal Síkela.

Dobré meno v Iraku

Síkela poskytol rozhovor pred zahájením spomínaného obchodného fóra, kde sa predstavitelia irackého priemyselného sektora zišli so zástupcami českých firiem, ktoré v Iraku pôsobia alebo chcú na tamojší trh preniknúť.

Český priemysel sa v Iraku teší dobrej povesti, na čo by chcel Síkela nadväzovať.

„Máme v Iraku veľmi dobré meno, myslím, že pre irackú stranu sme veľmi vítaným partnerom,“ povedal Síkela s tým, že pôsobenie v regióne, nielen v samotnom Iraku, môže komplikovať bezpečnostnú situáciu.

Tú navyše v poslednej dobe zaťažuje popri obvyklých problémoch aj eskalácia vojnového konfliktu v Jemene, kde jedna strana, Húthíové, ohrozuje dôležitý lodnú trasu v Červenom mori. Česká vláda však nemieni české firmy mieriace do Iraku ponechať svojmu osudu.

„Je to perspektívny trh, tak ich budeme (české firmy) v tomto podporovať… oblastí je celý rad, je potrebné nájsť cestu tak, aby tieto projekty boli pre české firmy bezpečné, návratné,“ povedal Síkela.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top