Írsko predstavuje slabý článok bezpečnosti Európy, hovorí britský think tank

Obavy vzbudzuje “nezvyčajne vysoký počet ruských diplomatov v Dubline”, stojí v stati konzervatívneho think-tanku Policy Exchange. Na ruskej ambasáde v Dubline pôsobilo v roku 2022 tridsať diplomatov, čo je viac ako vo väčšine európskych krajín. Rusko dokonca chcelo personál v roku 2020 výrazne navýšiť, ale írska vláda to nakoniec odmietla s tým, že by to „mohlo poškodiť bezpečnosť a obranyschopnosť“.

Obaja bývalí ministri upozorňovali na námornú hrozbu zo strany Ruska, pretože Rusko sústreďuje na operácie proti podmorským káblom a produktovodám. Komunikačných káblov vedie okolo Írska veľa. Ruské lode, ktoré sa pohybovali pri pobreží Írska, sú podozrivé, že mapovali práve vedenie podmorských káblov.

Po vpáde Ruska na Ukrajinu a opakovanom narušení írskych vôd zo strany ruských lodí začali v Írsku zaznievať názory, či by sa Írsko nemalo zrieknuť neutralitu a vstúpiť do NATO, čo vyvolalo ostré strety medzi írskymi politikami.

Írsky prezident Michael D. Higgins skritizoval vládu, že vôbec začal debatu o neutralite krajiny a prípadnom vstupe do NATO. Podľa neho si ministri, ktorí túto otázku nadniesli, „zahrávajú s ohňom“.

Samotná írska armáda nemá silu sa brániť. Je slabá, na obranu ide od roku 2000 ani nie pol percenta HDP. V správe zaznieva, že sa Írsko priživuje na tom, že obranu oblasti zabezpečujú iné štáty, čo krajina priznáva.

Írsko však môže čeliť aj kybernetickým útokom, a to aj zo strany technologickej vyspelej Číny.

Irán môže Írsko využiť na teroristické činy v Británii

Riaditeľ britskej bezpečnostnej služby MI5 Ken McCallum varoval podľa denníka The Guardian zase pred hrozbou zo strany Iránu, čo je krajina, ktorá “najčastejšie skĺzava k terorizmu”. Britské úrady odtajnili, že len vlani odhalili desať hrozieb ľuďom, ktorých Irán považuje za svojich nepriateľov. Malo ísť o napadnutie alebo únosy.

Správa odporúča, aby Británia rozšírila množstvo síl rozmiestnených v Severnom Írsku a kvôli ruským lodiam zosilnila námorné hliadky. Mala by tiež s ostatnými regionálnymi partnermi spoločne tlačiť na Dublin, aby sa podiely viac na zaistenie bezpečnosti.

Správa tiež varuje pred nebezpečenstvom, aké by predstavovalo víťazstvo republikánskej strany Sinn Féin vo voľbách v roku 2025. Potom Spojené kráľovstvo čakajú roky, kedy bude mať nespolupracujúceho, ak nie priamo nepriateľského suseda, v čase, keď vonkajšie hrozby neustále rastú.

Správa tiež vyžaduje, že na čele Severného Írska stojí prvýkrát premiéra zo Sinn Féin Michelle O’Neillová, čo riziko ešte prehlbuje.

Írsko prehodnocuje neutralitu. Kvôli podozrivému správaniu ruských lodí v okolí

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top