Izraelčania pri nálete zabili sedem našich ľudí, tvrdí charita. Medzi mŕtvymi aj Poliakom a Britom

Medzinárodná charitatívna spoločnosť World Central Kitchen (WCK) uviedla, že izraelský letecký útok zabil v Pásme Gazy sedem ľudí, ktorí pre organizáciu pracovali. Medzi mŕtvymi sú podľa WCK občania Austrálie, Británie, Poľska, jeden človek, ktorý má americké a kanadské občianstvo, a tiež jeden Palestín. Spoločnosť WCK, ktorá dodáva Gazy humanitárnu pomoc, podľa agentúry AFP zároveň oznámila, že sa rozhodla pozastaviť v pásme svojej aktivity.

Pracovníci išli v dvoch obrnených autách označených logom organizácie av ďalšom vozidle, napísala organizácia World Central Kitchen vo vyhlásení. Napriek tomu, že pohyby konvoja boli koordinované s izraelskou armádou, boli autá zasiahnuté, keď opúšťali sklad v Dajr Balahu, kde pracovníci vyložili viac ako 100 ton humanitárnej pomoci potravinovej pomoci prepravovanej do Pásma Gazy po mori, oznámila WCK.

Izraelská armáda podľa vyhlásenia citovanej stanice Al-Džazíra incident prešetruje.

„Nie je to len útok na World Central Kitchen, je to útok na humanitárnu organizáciu, ktoré pomáhajú v tých najhroznejších podmienkach, kedy je (nedostatok) potravín využívaný ako vojnová zbraň,“ povedala výkonná riaditeľka WCK Erin Goreová. „Je to neodpustiteľné,“ dodala.

Izrael zaútočil na iránsky konzulát v Damasku: Zabil dvoch revolučných generálov a päť dôstojníkov

Médiá s odvolaním sa na palestínske úrady doteraz písali o štyroch mŕtvych zahraničných pracovníkoch a ich palestínskom vodičovi, hlavným telom boli prevezené do nemocnice Al-Aksá v Dajr Balahu v centrálnej časti pásma.

Spoločnosť World Central Kitchen (WCK) spolu so španielskou mimovládnou organizáciou Open Arm organizuje dodávky humanitárnych zásob do Pásma Gazy námorným koridorom z Cypru. Okolo 330 ton pomoci v troch lodiach organizácia do Pásma Gazy dopravila v sobotu.

Austrálsky premiér Anthony Albanesa potvrdil, že jednou z mŕtvych je austrálska humanitárna pracovníčka Lalzawmi Frankcomová. Tá podľa stanice ABC News pre WCK pracovala päť rokov, sídlila v Bangkoku, kde mala na starosti riadenie činnosti spoločnosti na ázijskom kontinente. Vláda sa podľa Albaneseho spojila s izraelským veľvyslancom a očakáva “plnú zodpovednosť”, cituje premiéra agentúry Reuters.

Netanjahu: Absolútne víťazstvo je na dosah.  Izrael odmieta prímerie od Hamasu

„Izraelská armáda (IDF) vykonáva dôkladný rozbor… aby pochopila okolnosti tohto tragického incidentu,“ uvádza sa v izraelskom vyhlásení. „IDF vynakladá značné úsilie, aby mohla bezpečne poskytovať humanitárnu pomoc, ako WCK úzko spolupracovala,“ uvádza izraelská

Od začiatku súčasnej vojny v Pásme Gazy výskumnej spoločnosti Aid Worker Security Databse zahynulo okolo 200 humanitárnych pracovníkov.

Konflikt začiatkom konca októbra podnietili teroristické útoky palestínskeho hnutia Hamas a pridružených organizácií v južnom Izraeli, ktoré prinútili Tel Aviv k začatiu pozemnej ofenzívy v Pásme Gazy s cieľom Hamas zlikvidovať. Boje si podľa pravidelného hlásenia palestínskych úradov k pondelku vyžiadali 32.845 životov Palestínčanov, z toho najviac civilistov. Podľa Izraela zahynulo vyše 13-tisíc bojovníkov Hamasu a 600 izraelských vojakov.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top