Kalousek prehovoril o novej strane. Pekarová ho varuje pred obrovskou chybou

„Je to iba klikacia anketa s takmer nulovou vypovedacou schopnosťou. Napriek tomu je ten pomer hlasov zarážajúci. Možno by si mali vládne politiky klásť otázku, prečo tomu tak je. Rozhodne by si ju mali klásť častejšie ako médiá, alebo ja,“ uviedol Miroslav Kalousekexpredseda TOP 09 a niekdajší minister financií na facebooku.

Potešili ho výsledky ankety, v ktorých 91 percent čitateľov iDnes.cz hlasovalo za to, aby založilo novú politickú stranu a iba 9 percent bolo proti.

Na sociálnej sieti X potom Kalousek popieral, že by povedal, že s politikou končí. „A kedy som to povedal? Nájdete naopak mnoho vyjadrení, kde jasne hovorím pravý opak,“ reagovala na jednu z narážok diskutujúcich.

Kalousek: Nehodlám verejne špekulovať…

V reakcii pre Blesk Správy v utorok Kalousek odmietal, že by išlo o krok k skutočnému založeniu strany. „Nekomentoval som dianie okolo novej strany, neposúvajte ma niekam, kde nie som, komentoval som iba výsledok ankety, nič iné som nekomentoval. Len som na to upozornil, že je to zaujímavé, že je tu zrejme veľa ľudí, ktorí majú pocit, že nemajú koho voliť a že by si na túto otázku mali odpovedať oveľa viac vládnych politikov, než zodpovedajú médiám alebo ja. To znamená oveľa viac, než by som uvítal náš rozhovor o tom strategickú poradu vládnych politikov, to je všetko, čo o tom môžem povedať. Ďalej o tom nebudem verejne špekulovať,“ uviedol Kalousek pre Blesk Správy.

V rozhovore pre Hráča v januári pritom Kalousek na priamu otázku, či zakladá novú stranu, uviedol: „Neurobil som pre to jediný krok.“ Platí to aj naďalej? „Platí to, čo vám hovorím, že o tom nemienim nijako verejne špekulovať,“ vyhol sa tentoraz Kalouskovi kategorickému nie.

Kalouskove šťuchance

Kalousek si pritom z času na čas neodpustí kritický výpad práve proti vládnej päťkoalícii. Na vládne konto v závere marca uviedol na sociálnej sieti X: „Je to ťažké: 'Sociálnym svedomím vlády' chce byť každá z piatich strán vládnej koalície. 'Kapitalistickým svedomím' však žiadna z nich. Za to si však môžeme sami.“

20. marca sa potom Kalousek oprel aj do lídra koalície Spolu ODS. „'Babišova drahota' bolo naše hlúpe a neférové ​​heslo v kampani 2021. Ešte hlúpejšia odozva z druhej strany bol termín 'Fialova drahota'. Prial by som si politickú silu, ktorá nebude produkovať prázdne heslá pre blbé, ale vecné riešenia, ktoré majú hlavu a pätu. Som skutočne v menšine?vtedy poznamenal Kalousek.

Babiš odhadoval: Novú stranu založí „Kalda“ v novembri

Špekulácie na novej strane v Snemovni rozvíril tento rok už aj šéf ÁNO Andrej Babiš. Jána Jakoba (TOP 09), brata Kalouskovho priateľa Ondreja Jakoba, toho času hovorcu ministerstva zdravotníctva pod vedením Vlastimila Vojna (TOP 09), sa otvorene pýtal, či by prešiel do novej Kalouskovej strany.

„Keď Kalda založí tú stranu – a ja som presvedčený, že on bez politiky nemôže žiť – ak zradíte Pekárovú Adamovú?“ hovoril v januári v Snemovni Babiš.

„Kalda to založí, ja to odhadujem november tohto roku, možno január, február, on bez politiky nemôže žiť, jemu to tak chýba. Ja ho poznám od roku 1994, vtedy mi ho priviedol nejaký Kuzmiak (Michal Kuzmiak, lobista a bývalý generálny konzul v Šanghaji – pozn. red.), hovorí vám to niečo? Nejaký lobista,“ tvrdil Babiš a dodával: „Možno zmeníte názor a budete v tej novej strane Kalouska.“

Pekarová varovala pred „obrovskou chybou“

Variantu, že by vznikla na českej scéne nová strana na čele s Kalouskom, komentovala pre CNN Prima News aj šéfka Topky Markéta Pekarová Adamová.

„Ako že by šiel už do tretej strany, a druhú by zakladal? Pokiaľ to chce urobiť, tak to urobí. Ja mu v tom určite nezabránim sebatvrdším vyjadreniam. Myslím ale, že by to bola obrovská chyba od človeka, ktorý v roku 2017 vyzýva na spojenie politických strán a odišiel zo Snemovne, aby sa to mohlo stať, pretože on bol prekážkou tohto spojenia,“ uviedla Pekarová.

„Bolo by dosť licomerné, keby tu už spojené strany, ktoré spolu dobre fungujú, spolupracujú v rámci koalície zakladania nového. Myslím si, že aj on, ktorý má veľké rétorické schopnosti, by takýto príbeh zložito vysvetľoval. Nová strana by nepochybne urobila radosť Babišovi s Okamuroutým by pomohla najviac,“ dodala pre CNN Prima News podpredsedníčka Snemovne.

Jej slová nechal Kalousek bez jasnej odpovede. „Nehodlám o tom ani verejne špekulovať, ani nemienim komentovať kadejaký výrok,“ povedal Blesk Správam Kalousek.

Rozkol Čechov so Slovákmi: Kalouskova hádka o Fica!  Stretol sa s prezidentovým mužom a jeho synom

Kalousek v Hráčoch: Návrat do politiky som nevylúčil

V januári 2024 bol Kalousek hostiteľom programu Blesku Hráči. Aj vtedy reagoval na špekulácie o tom, či vzniká nová strana Miroslava Kalouska.

Blesk: Zakladáte novú stranu?

Kalousek: „Neurobil som pre to jediný krok. Je tu množstvo voličov vládnych strán, predovšetkým koalície SPOLU, ktorí sú sklamaní a tí nikdy nebudú voliť ani pána Babiša, ani pána Okamuru, ale už sa im nechce voliť ani tie vládne strany, pretože majú pocit, že nezastupujú ich záujmy. A sú tu státisíce hlasov, pravdepodobne až trištvrte milióna, pre ktoré si niekto pôjde. Ja stále pokladám za ideálne, aby o nich nezabojovala tá koalícia SPOLU. Má na to dva roky, čo je strašné množstvo času.“

A keď sa to nestane?

„Tak tu tá alternatíva pre voličov vznikne, to je zákon trhu.“

A vy budete tvorcom tej alternatívy.

„To je predsa úplne jedno, kto to bude.“

Akú máte stratégiu? Počkať až bude bližšie k voľbám? Alebo až bude po nich a SPOLU treba neuspeje?

„Ja sa žiadnu stratégiu nedržím. Síce som nikdy nevylúčil návrat do politiky, ale tiež je dosť možné, že sa nikdy nebude konať. Môžem vám povedať zatiaľ jediné: v tomto roku budú troje voľby a ja nebudem kandidovať ani v jedných z nich. Bodka.“

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top