Kauza opatrovateliek zo Slnečnice? Konečný verdikt sa naťahuje

Súdny verdikt nad dvoma opatrovateľkami z ostravskej Slnečnice zostáva nepravomocný, písomné vyhotovenie rozsudku z januárového súdneho pojednávania ešte nie je hotové. Jasno môže byť až za niekoľko mesiacov.

„Pre zložitosť veci bolo možné dokument spracovať v predĺženej lehote do júla. Sudkyňa na písomnom rozsudku usilovne pracuje, ale presný termín vyhotovený nie som schopný oznámiť,“ uviedol pre Zoznam Správy hovorca Okresného súdu v Ostrave Dalibor Zecha.

Ošetrovateľky Šárka Š. a Monika H. čelili obžalobe, podľa ktorej týrali a ponižovali najmenej 12 klientskych zariadení. Okresný súd ich neprávomocne zbavil obžaloby tento rok 10. januára. “Pri hlavnom pojednávaní sa obe obžalované vzdali práva odvolania, ale štátna zástupkyňa si nechala lehotu na podanie odvolania,” doplnil hovorca.

Okresná štátna zástupkyňa Jiřina Navrátilová avizovala, že sa rozhodne až po prečítaní písomnej verzie rozsudku. „Spisový materiál je obrovský. Odôvodnenie sudkyne bolo veľmi rozsiahle, tak chcem ešte všetko podrobne preštudovať,“ reagovala.

Žalobca má právo podať odvolanie do ôsmich dní od prijatia písomného rozsudku.

Sudkyňa Gabriela Maria Ožanová v januári uviedla, že sa týranie klientiek nepreukázalo. Spochybnila výpoveď korunnej svedkyne Gabriely Lhoťanovej a tiež ďalších dvoch ošetrovateliek. Podľa nej sa výpovede v mnohých prípadoch rozchádzali a mohli byť ovplyvnené aj nevraživosťou voči ďalším bývalým kolegyniam, vrátane dvoch obžalovaných.

Zdôraznila, že konanie ošetrovateliek nebolo vždy na požadovanej úrovni. „Hrubé, nekultivované správanie do sociálnych služieb v žiadnom prípade nepatrí. Podľa súdu sa však ani jedna z obžalovaných nedopustila takého konania, aby jeho intenzita, závažnosť, krutosť či časové plnenie mohli naplniť skutkovú podstatu trestného činu týrania zverenej osoby,“ udelila okrem iného.

Na dianie v domove pred piatimi rokmi upozornili Zoznam Správy v sérii reportáží V tieni Slnečnice, kde zmapovali zlé správanie opatrovateliek. Polícia ženy obvinila v druhej polovici roku 2020.

Šikana seniorov alebo V tieni Slnečnice

Príprava a natáčanie reportážnej série V tieni Slnečnice trvali osem mesiacov. Reportéri Jiří Kubík a Nikola Zwrtková a dokumentarista Braňo Pažítka využili na mapovanie situácie v najväčšom ostravskom domove seniorov skrytou kamerou a metódou infiltrácie. Reportáže boli zverejnené v novembri 2019, odvtedy prípad vyšetrovala polícia.

Foto: Zoznam Správy

Autori projektu získali v roku 2020 Novinársku cenu v kategórii najlepšiu investigatívnu reportáž.

1. diel: Sťažnosť jednej opatrovateľky z ostravského domova Slnečnice na správanie niektorých jej kolegov ku klientom odštartovala investigatívnu reportáž, ktorá vznikala v priebehu posledných ôsmich mesiacov.

2. diel: Reportéri so skrytou kamerou zachytili výpovede klientov najväčšieho domova pre seniorov v Moravskosliezskom kraji. Vedenie domova Slnečnica odmieta komunikovať.

3. diel: Vrchná sestra predstavuje svoj prístup ku klientom: „Ako sa do lesa volá, tak sa z lesa osýva.“ Reportáž z prostredia ostravského domova Slnečnica pokračuje konfrontáciou s jeho vedením.

4. diel: Mnohamesačné mapovanie situácie v opatrovateľskom dome v Ostrave pokračuje. Ombudsmanka je prípadom zdesená. Riaditeľ ostravského domova Slnečnice Radek Baran uznal, že sťažnosti boli dôvodné.

5. diel: Po niekoľkých mesiacoch, keď sme mapovali situáciu na prvom oddelení najväčšieho domova pre seniorov v Moravskosliezskom kraji, sme vydali za zástupcu zriaďovateľa, teda za námestie ostravského primátora Pražiaka.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top