KOMENTÁR: Našlo slepé kura rozpočtové zrno? – Alex Švamberk

Trafiť sa takmer presne do plánovaného schodku je skutočne úspech, 6,5 miliardy je síce na pohľad veľká suma, ale nejde ani o dve a pol percenta. Treba však podotknúť, že to bolo za cenu pár účtovných trikov. Stanjurova predchodkyňa Alena Schillerová poskytnúť, že v schodku je pominutá osemnásťmiliardová mimorozpočtová pôžička pre Štátny fond dopravnej infraštruktúry. Na príjmovej strane si pomohla dodatočnú dividendu ČEZ a vláda ticho predpokladá, že Ústavný súd zamietne sťažnosť na zníženú mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, ktorá priniesla úsporu 20 miliárd. Ak by tomu tak nebolo, schodok stúpne o dvadsať miliárd a prekročí hranicu 300 miliárd. Účtovnými trikmi si však pomáhajú aj iné vlády.

Aj keď výsledné čísla sedia, štruktúra príjmov už s plánom veľa spoločného nemá. Príjmom pomohol neočakávane vysoký výber daní podnikateľov. Naopak výber DPH zaostal a nenaplnili sa ani očakávané výnosy na dani z mimoriadnych ziskov. Neočakávaná daň energetických firiem priniesla do rozpočtu približne 58 miliárd. Vlani pritom vláda hovorila o príjmoch vo výške sto miliárd. Stanjura nižší výnos vysvetľuje tým, že ceny energií boli nižšie, takže bol nižší aj výnos windfall tax. Vyvážiť to malo, že kvôli nižším cenám energií boli aj menšie kompenzácie zo strany štátu.

Stanjura však zabúda, že v bankách namiesto očakávaných 33 miliárd korún na dani z mimoriadnych ziskov pritieklo do štátnej kasy len 700 miliónov. Vysvetlenie, že na víno sú vysoké úrokové sadzby, znie trochu ako výhovorka. Skôr sa zdá, že sa banky na výplatu tejto dane pripravili a peniaze odliali svojim matkám. Potvrdili sa tak slová sýčkov, že túto daň mala cenu vyberať vlani.

Vysoké úrokové sadzby sú spôsobené infláciou, ktorou sa nepodarilo skrotiť, aj keď aj tá prispela k vyšším výberom. Rozpočet pomohol aj príjmy z EÚ. Skôr než o dobrej kalkulácii sa zdá, že vláda mala viac šťastia ako rozumu, aj keď sa samozrejme musela pričiniť.

Minister financií sa nemusí hanbou prepadnúť, ale hovoriť o dobre navrhnutom rozpočte by tiež nemal, pretože plánovaná štruktúra príjmov sa s realitou nestretla. Veľmi by sa nemal ani prsiť s vysokými výdavkami 211 miliárd na investíciu. Tam išlo skutočne historicky najviac peňazí, avšak inflačných, nejde ani o desatinu všetkých výdavkov štátu.

KOMENTÁR: Cynická kalkulácia Kremľa – Alex Švamberk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top