Konflikt s odborármi? Minister školstva Bek odmietol špekulácie o štrajku

Nebudem špekulovať, či budem školské odbory štrajkovať, povedal minister Mikuláš Bek (STAN) po stretnutí so zástupcami školských odborov a asociácie združujúcej riaditeľa škôl. Jednali sa o rozpis rozpočtu pre regionálne školstvo, ktoré ministerstvo školstva rozoslalo školy a ktoré podľa odborárov nerešpektuje predchádzajúcu dohodu. Bek v nedeľu uviedol, že musela v celých najbližších dňoch sa zástupcovia škôl stretnú ich premiérom Petrom Fialom (ODS), pretože o riešení by rozhodovať vláda.

Bek kritiku odborov odmieta, časť aktérov si podľa neho totiž niektoré pravidlá, ktoré sú súčasťou rozpisu rozpočtu, vykladá chybne. Na schôdzke chce predstaviť dnešné možnosti riešenia. Rozpočet pre štátnu materskú, základné a stredné školy je podľa ministerstva školstva (MŠ SR) o 4,97 miliardy vyšší ako vlani, činí 187,87 miliardy korún.

Budeme prepúšťať, zúri školy kvôli rozpočtu.  Minister Bek: Vykladajú si to chybne

V spore ide najmä o financovanie pracovných miest nepedagógov, ako sú napríklad školníci, kuchári alebo IT pracovníci. Bek tvrdí, že splnil svoj záväzok, že školy prídu len o peniaze na pozícii, ktoré sú rovnako neobsadené. skoro sa ale, že na 7 500 nefinancovaných miestach je 2 500 reálnych zamestnancov, z ktorých 500 je možné financovať z krajských rezerv. S premiérom a zástupcami škôl chce preto minister rokovať práve o zvyšných 2 000 miestach nepedagogických pracovníkov.

Bek zároveň upozornil, že ministerstvo školstva nemá nad školami personálnu právomoc. Štát podľa nejakej školy prideľuje balík peňazí, nerieši ich určenie pre konkrétne pracovné miesta. O nich rozhodujú riaditelia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top