Len svietenie nestačí. Škoda prezrádza, ako sa vyvíja a čo musí vedieť nové svetlomety

Zatiaľ čo dnes sú svetlomety neodmysliteľnou súčasťou automobilov, v minulosti išlo o prvok na prianie. Prvé automobily používali svetlomety so sviečkami, prevzaté z kočiarov, postupom času sa však objavili acetylénové svetlomety a počas dvoch rokov sa začali objavovať svetlomety elektrické.

V historických filmoch si môžeme všimnúť, že smerovky mali dlho podobu šípky, ktorá sa vyklápala z kabíny. Oranžové blinkre sa začali objavovať počas 50. rokov. V nasledujúcich rokoch sa tvary svetiel postupne menili z guľatých na hranaté a smerovky sa začali stávať ich súčasťou.

Vzhľad svetlometov po väčšinu doby určovali požiadavky na funkciu a výkon, čo sa začalo meniť s pokrokom v technike na prelome tisícročia. Do ich tvarov sa tak mohli stále viac premietať predstavy dizajnérov, ktorým nové technológie výrazne uvoľnili ruky. Nová doba ale priniesla aj nové výzvy a požiadavky.

Zlodeji v Nemecku doslova rozpárali porsche, aby ukradli svetlomety

„Vývoj svetlometov pre jeden model trvá tri až štyri roky. Úlohu pri tom hrá veľa faktorov, od designu cez homologačné a požiadavky až po funkčnosť, životnosť, ale samozrejme aj samotné technické možnosti a náklady na vývoj vedúci technické vysvetľuje Petr Nevřela, tím dizajnérov svetiel v Škode Auto.

Dizajnéri sa snažia vytvárať svetlomety čo najtenšie (v zmysle výšok) a snažia sa ich pomocou vozidlo rozšíriť. To platí ako pre predné svetlomety, tak aj pre tie zadné. Nástup LED techniky potom dizajnérom ponúkol ďalšie možnosti, ako je vytváranie rôznych svetelných signatúr, ktoré v noci pomáhajú každý model jednoducho rozoznať.

Pri vývoji nových svetiel je ale potrebné dodržiavať množstvo pravidiel: homologačné, na ochranu chodcov alebo nárazové testy. Každá automobilka sa pritom snaží byť jedinečná. Napríklad Škoda Auto má charakteristickú C signatúru na zadnej časti a predné svetlomety stavia na kryštalický dizajn.

Pri vývoji svetlometov je navyše veľmi dôležitá spolupráca medzi dizajnérom a technikou. „Od dizajnérov dostávame z hľadiska konštrukcie svetlometov vždy minimum priestoru. To je ťažké najmä pri predných svetlometoch, kde sa nachádza pohyblivá mechanika pre ich výškovú reguláciu. A niekedy jednoducho zistíme, že práve nie je dosť miesta na ten pohyb,“ uviedol Jiří Stránský, ktorý má v škode Auto na starosti koordináciu vývoja popredných svetlometov.

Táto mechanika zaisťuje, aby svetlomety vždy svietili správne a neoslňovali protiidúce vozidlá. A to bez ohľadu na zaťaženie vozidla. Moderné svetlomety ale ponúkajú viac funkcií.

Foto: Škoda

Výrazné svetlá zrejme ponúkne aj nová Škoda Octavia.

„Celkovo riešime asi 60 funkcií. Popri hlavných hlavných, ako sú stretávacie a diaľkové svetlomety, obrysové svetlá a ukazovatele zmeny smeru, sú to napríklad funkcie ako varovné svetlo, panické brzdenie, animácie pre coming & leave home a mnoho ďalšieho,“ Stránský.

Zaujímavý je tiež turistický mód, ktorý mení štýl svietenia pri prejazde do krajín s pravostranným miestom ľavostranného riadenia, prisvetľovaním do zákruta alebo zmenou intenzity jednotlivých diód, ktorých sú v moderných svetlometoch desiatky až stovky. Svetlomety tak vedia nájsť širší a menej intenzívny lúč v meste, mimo mesta je lúč naopak sústredený a mieri viac do diaľky.

Modernizovaná Octavia odhalená na prvých skicoch

Škoda začala výrobu modernizovaných modelov Scala a Kamiq

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top