Lukašenko: Pripravujeme sa na vojnu, ale nechceme ju

„Neverte nikomu, kto hovorí, že chceme ísť do vojny. Pripravujeme sa na vojnu. Hovorím o tom úprimne. ‚Ak chceš mier, priprav sa na vojnu.' To nie sú moje slová, ale je to veľmi dobre povedané. Ak nás niekto odtiaľ (z nepriateľských krajín) kritizuje, potom robím správnu vec. Ak nás začnú chváliť, tak to je veľký problém,“ citovala Lukašenka štátna agentúra Belta.

Server Ukrajinska pravda uviedol, že Lukašenko sa v Grode zúčastnil uloženia časovej kapsule na mieste, kde má vyrásť nová nemocnica, a že jeho slová boli správou vyslanou susednými krajinami. Podľa Lukašenka ale nejde o nejaké vyhrážky. „My sa nepotrebujeme nikomu vyhrážať. Nechceme pôdu nikoho iného. Ak dá Boh, budeme úspešne kultivovať tú našu,“ povedal.

„Kopeme pri našich hraniciach rovnako ako oni, ale naše ciele sú úplne odlišné,“ pokračoval ďalej. „Oni kopú zákopy, stavajú opevnenie proti tankom a ďalším veciam, investujú do útočných zbraní. My tu dávame dve tretiny regionálneho rozpočtu na sociálnu sféru. Chceme vybudovať pokojnú budúcnosť,“ líčil.

Ruskí a bieloruskí športovci na olympiáde vítaní, vyhlásila nie sú parížska starostka

Zahraničné

Bielorusko dlhodobo podporuje ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorú ruský prezident Vladimír Putin ospravedlňuje okrem iného „hrozbou zo Západu“. Ruské vojská na Ukrajinu vpadli aj z územia Bieloruska a tiež z nej spustili niekoľko raketových útokov. Bieloruskom naďalej kladie značné množstvo ruského vojenského vybavenia a zranenia zranených vojakov sú liečení v bieloruských nemocniciach.

Lukašenko v posledných rokoch zvýšil frekvenciu vojenských cvičení a inšpekcií vybavenia. Niekoľkokrát tiež uviedol, že Rusi na bieloruskom území nasadia jadrové zbrane. Tieto činy ospravedlňuje tvrdeniami Kremľa o tom, že vraj NATO plánuje Bielorusko napadnúť.

Slová o štátoch, ktoré sa opevňujú, tak pravdepodobne mieria smerom ku krajinám na východnej hranici NATO, ktoré riešia obranu v reakcii na opakované tvrdenia ruských lídrov o možnostiach s Alianciou a úderov na „centrá európskeho rozhodovania“.

EK navrhla zavedenie ciel na ruské a bieloruské obilniny

Ekonomika

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top