Metro D: Stanica Nové Dvory bude vyzerať inak, Praha nechá projekt upraviť

Vedenie mesta v pondelok uložilo dopravnému podniku (DPP), aby poskytovateľa zmeny pôvodného projektu v spolupráci s mestskou príspevkovou organizáciou Pražská developerská spoločnosť (PDS), ktorá má na starosti prípravu okolitej výstavby. Cieľom je podľa schváleného dokumentu stanoviť, aby stanica technicky a koordinačne zodpovedala plánom magistrátu. Mesto teraz pripravuje zmenu územného plánu, ktorá je pre výstavbu potrebná.

Južný vestibul stanica metra bude mať podľa schváleného dokumentu výstupy na ulici aj do obchodnej pasáže, ktorá prepojí budovy pod ulicou Libušská a ponúkne výstup do kultúrneho centra a ďalej k športovým zariadeniam, do parku, k škole alebo na sídlisku Krč. Súčasťou úpravy projektu budú aj nové prepojenie podzemných garáží a vjazdov do nich či preložky inžinierskych sietí.

Zásah policajtov proti strelcovi na Filozofickej fakulte UK.

Námestník primátora Petr Hlaváček (STAN) uviedol, že podobne magistrát postupoval v minulosti pri úpravách projektu plánovanej stanice metra D v Krči. „Podobným spôsobom pracujeme na Nových Dvoroch. Stanica bude nadväzovať na také mestské centrum, multifunkčný objekt, kde bude parkovanie, kultúra, administratíva aj bývanie,“ povedal.

Dvetisíc bytov i kancelárie

Nová štvrť okolo budúcej stanice má mať podľa skorších informácií okolo roku 2000 prevažne mestských nájomných bytov. Na rozlohe takmer 30 hektárov majú podľa štúdie zadanej magistrátom vzniknúť kancelárie, obchody, škôlka, základná aj stredná škola, poliklinika, vonkajšie ihrisko a športová hala alebo komunitné kultúrne centrum s knižnicou. Vedľa bytov, obchodov a kancelárií majú Nové Dvory aj tri námestia, z ktorých niektoré budú prepojené parkom Jalodvorská lúka. Stanicu metra má na električkovú sieť napojiť predĺženú trať z Libuše. Jednotlivé časti štvrte mesta plánuje stavať desať až 15 rokov.

Vyrazenie jedného z tunelov smerom k stanici Olbrachtova Blesk

Stavba novej linky pražského metra začala predvlani, vo výstavbe je úsek medzi stanicami Pankrác a Olbrachtova. Nadväzovať má úsek z Olbrachtovej na Nové Dvory, pri ktorom sa teraz zaoberá súťažou na výstavbu protimonopolného úradu, a to kvôli sťažnosti z tendra vyradeného združenia firiem PORR, Vinci a Marti (PVM). ÚOHS pred časom rozhodol o zrušení výberu združenia vedenej firmou Subterra, ktorá tender vyhrala, a DPP proti rozhodnutiu podal rozklad. Úrad rieši aj ďalší podnet ohľadom vylúčenia PVM, u ktorého zatiaľ nerozhodol.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top