Nabúrali sme tabu, hovorí Tereza Kopáčová, ktorá natočila seriál Zmysel pre tumor

Čo vás oslovilo na belgickej predlohe, podľa ktorého ste natočili seriál?

Nadchla ma zmes emócií, mimoriadne dojemné scény striedané vtipnými, niekedy oboje dohromady, tiež množstvo skutočného života, lásky a nádeje. To všetko sa spojilo s dôležitou témou, ktorá je v podstate tabu. Bolo jasné, že pre všetkých z nás by bolo užitočné, keby sme to tabu nabúrali. Sú to jednoduché počty. V našej krajine sa s rakovinou stretne každý tretí človek. Ak máme aspoň dvoch blízkych ľudí, tak sa s ňou jednoducho skôr alebo neskôr stretneme všetci.

O seriáli sa hovorí aj ako o romantickej komédie o rakovine. Čo si pod tým máme predstaviť?

Asi by som si netrúfla navádzať, aby sme priamo tú chorobu brali s humorom. To však neznamená, že človek s diagnózou rakoviny a jeho blízki musí o humore úplne prísť. Je to naopak.

Scenárista Zmyslu pre tumor sa rozhodol svoju skúsenosť popísať práve preto, že v priebehu liečby zažil aj mnoho vtipných situácií a overil si, že s humorom to celé zvládne. To napokon potvrdzovali aj naši hrdinovia, mladí ľudia s rovnakou skúsenosťou, ktorí na konci každého dielu krátko rozprávajú, ako to prežívali. Bola s nimi dosť zábavy.

Zmysel pre tumor alebo Ani zlá správa nemusí znamenať koniec

Budete rozprávať príbeh mladého medika, ktorý ochorie. Ale asi nielen ten, pretože taká choroba zasiahne všetkých jeho blízkych.

Presne tak. Rozprávame aj príbehy rodiny a kamarátov, ktoré určia hlavných hrdinov zásadne ovplyvnia, a dokonca na nich pôsobia ako katalyzátor. Neriešené problémy vybublajú na povrch, dobré vzťahy sa potvrdzujú, tie povrchné miznú.

Mimochodom práve príbehová linka rodičov sa najviac blíži k tej komédii, hoci riešim aj osobnú krízu. Všetky zúčastnené táto skúsenosť výrazne posunie k lepšiemu. Aj to nám potvrdili naši hrdinovia. Spontánne priznávali, že žijú lepší život ako v čase pred diagnózou. Aj preto je podtitul seriálu Ako ma choroba uzdravila.

Foto: Pavla Čierna/ČT

Mamičku chorého medika (Filip Březina) hrá Tereza Brodská.

Prečo ste seriál natočili v Hradci Králové?

Pre a jeho peripetie bolo potrebné veľké, ale nie hlavné mesto s fakultnou nemocnicou a významnými lekárskymi kapacitami v neurochirurgii a hematológii. Malo byť pokiaľ možno pekné. Myslela som, že sa bude v Česku ťažko hľadať, ale ukázalo sa, že všetky podmienky dokonale spĺňa Hradec.

Navyše nám v tamojšej nemocnici vyšli úžasne v ústrety. Aby sme však jej chod nezaťažili viac, než bolo nevyhnutné, nemocničnú izbu sme postavili v štúdiu na Kavčích horách, presne podľa izby v hradeckej nemocnici. Takže sme si užili aj pražské štúdio.

Foto: Pavla Čierna/ČT

Režisérka Tereza Kopáčová pri natáčaní.

Pre Českú televíziu ste natočili napríklad Metanol, Nevinné lži, Ochráncov, pre Voyo Roubala. Teda žiadny ľahší žáner. A nie je ním ani Zmysel pre tumor. Neláka vás niekedy natočiť číru komédiu?

Nikomu to nehovorte, ale vážne témy je v skutočnosti jednoduchšie napísať aj natočiť. Avšak v tých mojich cykloch televíznych filmov by sa nejaké odľahčené kúsky našli, napríklad v Súkromných pascoch alebo Ako si neporobiť život, vlastne aj v Nevinných klamstvách. A Dokonalý svet, na ktorom som bola ohrozená, tiež nebol tragický.

Ale je fakt, že mi aj do ľahších žánrov lezú ťažšie témy. Vlastne mi to pripadá prirodzené a pravdivé. Smiech cez slzy. Neviem, či by som vedela číru komédiu, ale romantickú komédiu by som si rada natočila. Lenže ako hovorím, vôbec nie je ľahké ju napísať tak, aby bola naozaj vtipná a múdra. Práve to skúšam. A aj do nej sa mi derú vážnejšie témy.

Už viete, čo ďalšie budete točiť?

Vo februári začneme točiť príbeh Studne, našu národnú nočnú moru z Tridsiatich prípadov majora Zemana. Máme odrozprávať, ako to bolo naozaj. Bude to šesť hodín, teda dielov, skutočnej temnoty.

StarDance síce skončila, ale už budúci rok bude ďalší

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top