Nedeľná noc bola na mnohých miestach v Českej republike rekordne teplá

Prevažná väčšina meracích staníc v krajine v nedeľu zaznamenala rekordne teplú noc z 10. na 11. februára, uvádza Český hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na facebooku. Na niektorých miestach meteorológovia namerali najteplejšiu februárovú noc v histórii merania. Pod nulu neklesla teplota ani v najchladnejších mrazových lokalitách.

Teploty sa v nedeľu ráno pohybovali najčastejšie medzi šiestimi a 11 stupňami Celzia, uviedli meteorológovia. Chladnejšie bolo len ojedinele.

„Prevažná väčšina staníc zaznamenala rekordne teplú noc na 11. február a niektoré aj najteplejšiu februárovú noc,“ píše CHMÚ. Ako príklad uvádza stanicu v Bystrici pod Hostýnom na Kroměřížsku, ktorá meria 110 rokov av nedeľu v noci na nej zaznamenali teplotu 9,9 stupňa Celzia, čím bol o 0,8 stupňa zaznamenaný doterajší rekord z roku 2001.

Na február neobvykle vysoké teploty boli v Českej republike aj v niekoľkých predchádzajúcich dňoch. V piatok rekordy padli na štvrtine zo 165 staníc, ktoré fungujú aspoň 30 rokov. V sobotu boli doterajšie maximá pre 10. február prekonané zhruba na tretine staníc, pričom na troch miestach sa teplota dostala nad 15 stupňov Celzia.

Nedeľa cez deň už také vysoké teploty zrejme neprinesie. Popoludňajšie maximá budú podľa predpovede medzi siedmimi až 11 stupňami Celzia, na východe Česka môže byť až 13 stupňov. Na väčšine územia očakávajú meteorologické dážď alebo prehánky, popoludní a večer na Šumave vo výške nad 1000 metrov budú zrážky zmiešané alebo snehové.

V dôsledku ďalších zrážok budú v nedeľu znovu stúpať hladiny niektorých tokov. V povodí horného Labe a hornej Moravy až po Moravskú Sázavu očakávajú hydrológové prekročenie druhého, teda prostredného stupňa povodňovej aktivity.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top