Nemecko pomaly priznáva, že prestáva byť priemyselnou superveľmocou

„Základy nemeckej priemyselnej mašinérie padajú ako domino. Spojené štáty sa Európe vzďaľujú a snažia sa so svojimi transatlantickými spojencami o investíciu do klímy. Čína sa stáva väčším konkurentom a prestáva byť nenásytným odberateľom nemeckého tovaru. Posledným úderom pre niektorého výrobcu bol koniec rozsiahlych dodávok lacného zemného plynu z Ruska,“ píše sa v článku.

Okrem negatívnych vonkajších vplyvov Nemecko zápasí aj s paralýzou domácej politiky, ktorá prehlbuje vnútorné problémy, ako sú napríklad zaostávajúca infraštruktúra, starnúca záťaž populácie, veľká byrokratická alebo problémy vo vzdelávacom systéme. Mníchovský inštitút Ifo napríklad odhaduje, že sa matematické schopnosti populácie zhoršia koncom nemeckej ekonomiky do storočia zhruba o 14 miliárd eur (viac ako 350 miliárd Sk).

„Ak mám byť úprimný, neexistuje veľká nádej,“ uviedol šéf nemeckej strojárskej skupiny GEA Stefan Klebert. „Naozaj si nie som istý, či sme schopní tento trend zastaviť. Veľa vecí by sa muselo veľmi rýchlo zmeniť,“ dodal. GEA teraz zatvára svoju továreň pri Mohuči a presúva výrobu do Poľska.

Už zase!  V Nemecku štrajkuje personál Lufthansy, niektoré spoje s Prahou sú zrušené

„Už nie sme konkurencieschopní,“ povedal tento mesiac Bloombergu nemecký minister financií Christian Lindner. „Chudneme, pretože nedosahujeme žiadny rast. Zaostávame,“ dodal.

Šéfka severoeurópskych aktivít francúzskeho výrobcu pneumatík Michelin Maria Röttgerová varovala, že ochabujúca konkurencieschopnosť priemyslu by mohla uvrhnúť Nemecko do zostupnej špirály. Michelin nedávno oznámil plány na uzavretie niektorých nemeckých závodov, ktoré povedú k zrušeniu viac ako 1500 pracovných miest.

„Dostali sme sa do bodu, keď nemôžeme z Nemecka vyvážať pneumatiky pre nákladné autá za konkurencieschopné ceny,“ uviedla Röttgerová. „Ak nemecký kontext bude konkurencieschopný byť v medzinárodnom kontexte, stráca táto krajina jednu zo svojich najväčších predností,“ dodala.

Plány na obmedzovanie výroby a rušenie pracovných miest v Nemecku už ohlásili napríklad dodávatelia automobilových súčiastok Continental a Robert Bosch. Nepriaznivý vývoj v Nemecku podľa agentúry Bloomberg výrazne urýchlila energetickú krízu z minulého leta. Nenaplnili sa síce tie najhoršie scenáre, ktoré sa počítali so zavedením prídelového systému u energií, ceny energií však zostali vyššie ako v iných ekonomikách. To spolu s vyššími mzdami a zložitými regulačnými podmienkami tlačí náklady nemeckých podnikov nahor.

Desaťtisíce Nemcov protestovali proti strane AfD.  Vadí im tajný plán na odchod utečencov

„Nie je to iba o energii,“ uviedol šéf výrobcu vetrákov a ventilátorov EBM-Papst Klaus Geissdörfer. „Je to tiež o dostupnosti pracovnej sily v Nemecku, ktorá je teraz napätá,“ dodal. Do desiatich rokov podľa neho bude počet obyvateľov v produktívnom veku príliš nízky na to, aby sa dalo udržať súčasné fungovanie nemeckej ekonomiky.

Medzinárodný menový MMF) v januári aktualizovanom globálnom výhľade (svojím rastom odhadu tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky na 0,5 percenta, do tej doby počítal s 0,9 percenta. Vlani sa domáci produkt (HDP) Nemecka znížiť o 0,3 percenta. Nemecko je najväčší ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Českej republiky.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top