Nemocnica Bulovka: Zámena pacientov pri operácii, polícia je v kontakte s oboma

Malo ísť o štandardnú gynekologickú prehliadku, Ktorá by upozornila na prípadné komplikácie, alebo naopak potvrdila to, že tehotenstvo prebieha v poriadku. Namiesto toho ale žena cudzej národnosti putovala na operačnú sálu. Doktori ju vykonali tzv. kyretáž, čo je zákrok, pri ktorom sa vykonáva sliznica maternice. Zároveň ide o zákrok, ktorým je možné ukončiť tehotenstvo, čo v tomto prípade nastalo.

Bulovka nie je jediná: Fatálne omyly českých nemocníc.

„V závažnom dôsledku porušenia a nedodržania interných predpisov zo strany zamestnancov došlo k zahájenie operačného zákroku u nesprávne identifikovanej pacientky,povedala v uplynulom týždni pre CNN Prima News hovorkyňa nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Operačný zákrok bohužiaľ na žene zanechal hlboké fyzické, ale aj psychické šrámy.

Obe ženy už spolupracujú s políciou

Napriek tomu, že celú nemocnicu máte hlbokú ľútosť, prípadom sa zaoberám políciou. Tá v rámci vyšetrovania potrebovala hovoriť nielen s pacientkou, ktorá kvôli neplánovanej operácii potratilapivo je ženou, ktorá mala pôvodne podstúpiť.

Nešťastie v Obřístve.  (31. marca 2024)

Zatiaľ čo poškodená žena už s kriminalistami od minulého týždňa spolupracuje, s druhou ženou sú v spojení iba teraz. „V súčasnej chvíli môžem povedať, že komunikujú s oboma poškodenými ženami, ktoré vo veci figurujú,“ povedala pre novinky.cz policajná hovorkyňa Eva Kropáčová. Celej nešťastnej situácii mal nahrávať fakt, že obe ženy sú cudzie národnosti pôvodom z Ázieteda k nedorozumeniu medzi nemocničným personálom a pacientkami mohla viesť aj jazyková bariéra.

Miliónové odškodné

Podľa advokátky Dagmar Raupachovej ide o hrubú chybu, ktorá určite bude mať svoje dôsledky. Štyria zamestnanci podľa prednostu gynekologicko-pôrodníckej kliniky na Bulovke Michala Zikána boli v dôsledku týchto chýb postavení mimo služby. To je však iba začiatok. „Ak by bolo preukázané, že ťažké ublíženie na zdraví z nedbanlivosti, hrozilo by aj trest odňatia slobody, trest peňažný alebo zákaz činnosti alebo ich kombinácia,“ povedala Raupachová Blesku.

Advokátka Dagmar Raupachová k zámene pacientok na Bulovke

Čo sa peňažného trestu týka, hovorí advokátka o miliónových čiastkach. „Podľa doteraz zverejnených informácií, kedy došlo na strane pacientky k nechcenému potratu, by som najskôr spomenula, že takúto situáciu úplne odškodniť tak či tak. A každá žena, ktorá si nechceným potratom prešla, mi to určite potvrdí. Avšak ak by som mala vysloviť odhad, tak by som to videla v ráde vyšších miliónov,“ uviedla k možnému trestu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top