Odišla ako dobrovoľníčka do Nepálu. Ženy tam majú nepredstaviteľne tvrdý život, opisuje Češka.

Témy dnešného dielu:

  • Ako funguje dobrovoľníctvo?
  • Ako sa Češka žije s nepálskou rodinou?
  • Ako veľmi sa nadrú nepálske ženy?
  • Majú západné turistky v Indii dôvod na obavy?
  • V čom môže byť ošemetná jazda indickým autobusom?

„Vždy hovorím, že som sa s láskou či túžbou po cestovaní už narodila,“ konštatuje Košnařová a spomína na detstvo, počas ktorého s babičkou rada sledovala najrôznejšie cestopisné dokumenty. „Asi v druhej triede sme videli v televízii program o Francúzskej Polynézii, ktorá ma hrozne zaujala. Vždy som to brala ako inšpiráciu na to, aby som raz začala cestovať sama,“ hovorí v podcasti Češka, ktorá o svojom dobrodružstve napísala knihu Raz sa mi splní sen.

Vlastné zážitky na seba nenechali dlho čakať. Košnárová vyrazila okrem iného do USA v rámci programu Work and Travel, k jej polročnej ceste po Ázii ju zase zaviedlo dobrovoľníctvo.

Sledujte podcast Slepá mapa aj na Instagrame, nech vám neutečú ďalšie zaujímavé informácie o chystaných dielach, kvízy či bonusový obsah.

„Dala som vtedy výpoveď v práci, čím sa mi otvorilo pomerne veľké časové okno. Chcela som toho vidieť čo najviac, takže som si naplánovala trasu. A keďže mi dobrovoľne dávalo zmysel a dávam mi ho popravde dodnes, rozhodla som sa ho vyskúšať.“ Košnařová svoju voľbu.

Dodávam, že si vybrala svoju počiatočnú destináciu, ktorou bol Nepál. Z úplne odlišnej kultúry aj iného životného štýlu sa vraj strach nemala, naopak sa na zmenu tešila. Veľkou motiváciou jej boli aj všadeprítomné hory.

Košnařová pripúšťa, že keby vyrazila úplne na vlastnú päsť, vyšla jej cesta oveľa lacnejšie z dôvodu, že za dobrovoľné programy vyžadovať záujemcovia platiť nemalé čiastky. „Ja si to ale chcela vyskúšať, takže som tomu prispôsobila rozpočet. Aj z toho dôvodu som dobrovoľníctvo začalo, aby som vedela, koľko mi potom zostane peňazí,“ uvádza.

Foto: David Ryneš, Novinky

Tereza Košnářová o svojom dobrodružstve v Nepále a Indii napísala knihu.

Prvé stretnutie s Nepálom Košnárovou vyložene nešokovalo. „Mala som všetko načítané a pozerané, ale je pravda, že prídete do úplne iného sveta. Už cestou z letiska vidíte, ako to tam funguje; ako sa všade trúbia, sú zaprášené ulice, ako sa ľudia pohybujú, ako na seba pokrikujú, rôzne to tam vonia…“ spomína Češka na prílet do Káthmandu. “Ja som sa na to tešil.”

Domovy zdieľajú so zvieratami

Košnařová bývala pri miestnej rodine asi 20 kilometrov za hlavným mestom, kde tiež učila v spomínanom detskom domove. Nepálske obydlia sa od toho slovenského samozrejme rapídne odlišuje, rovnako tak celý chod domácnosti. Nie je výnimka, že vnútorné priestory s rodinou zdieľajú aj hospodárske zvieratá či už sliepky, alebo kozy.

„Rodiny žijú spolu. Dodnes tam platí, že keď sa syn ožení, tak sa jeho manželka odsťahuje k nemu a jeho rodičom. Čím viac synov, tým viac žien, pomoci a pracovnej sily,“ opisuje Košnařová a dopĺňa, že ženy majú v Nepále veľmi tvrdý život a drú v domácnosti od rána do večera. Musia upratovať, variť, chodiť prať, nosiť vodu a podobne.

Košnářová sa síce do rodiny zapájať nemusela, keď však videla, ako fungujú dve mladé dievčatá o všetko postarať, sama im ponúkla pomocnú ruku. „Nie je to tak, že si zvládnu urobiť všetko za dve hodiny a potom si sadnú a nemajú čo na práci. Raz sme napríklad išli k verejnému kohútiku, pretože v domoch nie je tečúca voda a často sa stane, že nenaprší ani do suda. Ja som sa išla osprchovať a ony išli prať prádlo, ktoré si niesli v obrovských nošiach zavesených na čele,“ spomína Češka.

„Do toho mali ešte vrece maku, ktoré šli preprať, a ďalší kôš naplnený plastovými fľašami, aby si priniesli vodu aj domov,“ dopĺňa Košnařová. „Pomohla som im, ale mala som čo robiť.“

Divoká jazda v Indii

Po dvoch mesiacoch sa Košnárová vypravila z Nepálu do Indie, kde už len cestovala. Chvíľu jej sprevádzal kamarát z Barbadosu, väčšinu času strávila sama. Ako žena mala najskôr obavy, ale dávala si dobrý pozor, aby sa nezaplietla do problémov.

Ide pešo z Nepálu až do Třebíča. Z česko-talianskeho mladíka je v Ázii mediálna hviezda

Najdivokejším zážitkom bola jazda miestnym autobusom. „Išli sme po ceste, ktorá bola podľa mňa strašne nebezpečná, pretože sa tam pohybovali kravy, psy, kárky ťahané ľuďmi, skrátka všetko možné. A indickí vodiči jazdia ako šialenci, zákruta nezakruta,“ tvrdí Košnařová s tým, že mať zošliapnutý plyn až na základe nie je nič výnimočné.

Češka však opisuje situáciu, keď vodič oznámil, že už je unavený a za volantom ho v plnej rýchlosti vystriedal sprievodca. „Našťastie sa nič nestalo, ale už som potom autobusom znova nešla,“ smeje sa Češka.

Ako funguje nepálska rodina a ako sa Nepálci chovajú k cudzincom? Ako veľmi dokáže turistov vyradiť z prevádzky výškové choroby? Majú sa ženy v Indii báť o svoju bezpečnosť? A ako je to s pochovávaním v Gange? Nielen to sa dozviete v kompletnom hodinovom rozhovore; tento článok slúži iba ako výťah vybraných tém. Na rozhovor sa môžete pozrieť na video, prípadne si ho pustiť v audioprehrávači v úvode článku.

Baví vás cestovateľské príbehy a rozhovory? Máte k nim nejaké pripomienky, výhrady či pochvaly? Dajte nám vedieť na adresu michael.svarc@novinky.cz a do predmetu uveďte “Slepá mapa”.

Podcast Slepá mapa prináša každý druhý utorok príbehy z blízkych aj vzdialených kútov planét, rozprávanie o exotických kultúrach, lokálnych pamätihodnostiach, turistických lákadiel i gastronómii. Pustite si Slepú mapu napríklad na Podcasty.cz, Spotify alebo na Apple Podcasts.

Vypočujte si aj naše ďalšie podcasty:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top