Odvolanie slovenského ministerstva kultúry sa nekonalo. Chýbali vládni poslanci

Mimoriadna schôdza slovenskej snemovne k návrhu opozície odvolať ministerstvo kultúry Martina Šimkovičovú v pondelok nezačala. V snemovni chýbali hlavne poslanci vládnych strán, bez podpory podpory nemožno rokovanie parlamentu započítať. Ďalší pokus o začatie schôdze bude v utorok. Oznámil to predseda parlamentu Peter Pellegrini po tom, čo sa prostredníctvom hlasovacieho zariadenia v rokovacej sále snemovne opakovane nezaregistrovala potrebná nadpolovičná väčšina zákonodarcov. Opozičné strany nemajú dostatok hlasov na to, aby návrh na vyslovenie nedôvery členov vlády v snemovni presadil.

Podľa denníka Nník jeden z vládnych poslancov ešte cez víkend ohlásil, že bude pravdepodobne odložená na iný termín. Zdôvodnil to tým, že Šimkovičová by mala byť tento týždeň na dlhodobo plánovanej pracovnej ceste a že sa chce hájiť pred poslancami vo veci návrhu na svoje odvolanie.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdia, že Šimkovičová je nekompetentná, chce politicky ovládnuť nezávislé kultúrne inštitúcie a má diskriminačné a homofóbne výroky. Schôdza parlamentu o návrhu odvolať ministerstvo kultúry bola zvolaná až na druhý pokus, pretože PS a SaS k prvému návrhu nepripojili potrebný počet podpisov poslancov.

Rezignáciu Šimkovičovej na päťmiliónovom Slovensku žiada aj cez 188 000 obyvateľov prostredníctvom petície. Slovenské ministerstvo kultúry pod jej vedením napríklad spustilo anketu o tom, či má podporovať kultúrne dedičstvo alebo akcie LGBT+ komunity. Úrad tiež presunul peniaze pôvodne vyčlenené na boj proti dezinformáciám na opravu strechy Slovenskej filharmónie.

Profil Martiny Šimkovičovej

Šimkovičová podľa tlače tiež zrušila príkaz predchádzajúceho vedenia ministerstva, ktoré týždeň po páde ruských vojsk na Ukrajinu zakázalo akúkoľvek komunikáciu či spoluprácu s Ruskom a Bieloruskom, ktoré dalo ruským inváznym silám k dispozícii svoje územie.

Slovenská opozícia vlani v novembri, zhruba mesiac po vymenovaní terajšej vlády premiéra Roberta Fica, nepresadila v snemovni návrh na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top