Opakované voľby v Berlíne pomohli konzervatívnej CDU a populistickej AfD

Opakované spolkové voľby v časti Berlín priniesli zisky opozičnej konzervatívnej Kresťanskodemokratickej únii (CDU) a pravicovo populistickej Alternatíve pre Nemecko (AfD), naopak vládni sociálni demokrati (SPD) kancelára Olafa Scholza a koaliční liberálni slobodní demokrati (FDP) nemajú.

Vyplýva to z priebežných výsledkov po sčítaní takmer všetkých hlasov. Sociálna demokracia však aj napriek horšiemu výsledku proti roku 2021 zostáva v Berlíne najsilnejšou politickou stranou.

Voľby v metropole sprevádzal v roku 2021 značný chaos, preto ústavný súd vlani v decembri nariadil hlasovanie zopakovať v 455 z 2256 berlínskych volebných okrskov. Podľa priebežných výsledkov si v nedeľu najlepšie viedla CDU, ktorá tak po započítaní časti výsledku z roku 2021 získa asi 17 % hlasov. AfD si polepší zhruba o jeden percentuálny bod na 9,4 % hlasov. Mierne si polepší zrejme aj Levice, ktorá by mohla mať 11,5 %.

V Berlíne zostáva najsilnejšou stranou SPD, ktorá bude mať po revízii asi 22,5 % hlasov. Rovnako vládni Zelení môžu očakávať 21,9 % hlasov a FDP 8,3 %.

Výsledok nedeľného hlasovania nijako neovplyvní parlamentnú väčšinu vlády sociálnodemokratického kancelára Olafa Scholza, drobné zmeny v rozložení síl v Spolkovom sneme však vylúčené nie sú.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top