Pápež František svoje telo vystaviť nechce. Nechal zjednodušiť pohrebný ceremoniál

„Bol to posledný pohreb, ktorý sa konal týmto spôsobom, s vystaveným telom na katafalku mimo rakvy,“ povedal pápež o pohrebe svojho predchodcu Benedikta XVI.

Potvrdil, že chce byť pochovaný v bazilike Panny Márie Snežnej (Santa Maria Maggiore), ktorá sa nachádza v Ríme, ale má exteritoriálny status a patrí Vatikánu. „Potvrdili mi, že je všetko pripravené,“ povedal pápež o mieste, kde chce byť pochovaný.

Pápeži sú obvykle pochovávaní v takzvaných vatikánskych jaskyniach, ktoré sa nachádzajú pod Svätopeterským chrámom.

Posledný „plnohodnotný“ pápežský pohreb sa konal v roku 2005, keď zomrel pápež Ján Pavol II. V prípade Benedikta XVI., ktorý zomrel v poslednom dni roku 2022, sa pohrebné obrady líšili, pretože išlo o emeritného pápeža. Odpadla tak napríklad celá časť ceremónie, ktorá sa viaže na prechod moci. Nebol ani vyhlásený deväťdňový smútok.

František v rozhovore so španielskym novinárom dodal, že nechal vykonať mnoho ďalších zmien v ceremoniáli po úmrtí. Podľa neho boli pohrebné obrady príliš pompézne. Konkrétnejšia však hlava katolíckej cirkvi nebola.

Posmrtné obrady obvykle začína kardinál komorí, ktorý kladivkom trikrát udrie do hlavy zosnulého pápeža a osloví ho menom. Pokiaľ pápež neodpovie, je vyhlásený za mŕtveho a je zlomený jeho pápežský prsteň. Po pohrebe sa potom zíde konkláve, na ktorom kardináli vo veku pod 80 rokov volia novú hlavu katolíckej cirkvi.

Prečo toľko smrti a ničenia? František vyzval na prímerie na Ukrajine a Blízkom východe

Európa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top