Pnutie vo Fialovej vláde: Uškodili jej zmätky aj Rakúšanov alibizmus, myslí si politológ

S politickou situáciou v Česku nie sú spokojné zhruba tri štvrtiny občanov, čo podľa politológa Školníka odráža práve situáciu spojenú s ekonomickými otázkami, vrátane prijatého konsolidačného komunikácie všeobecne as ním spojené nepodarené.

Politológ: Keď koaličný partner povie niečo, čo si nedohovorili…

Zmätky v komunikácii však sprevádza päťkoalíciu dlhodobo, myslí si politológ. “To nie je vlastne len súčasný moment, ale dlhodobo sa kritizuje komunikácia navenel.” Že jeden koaličný partner niečo povie, nedohovorí sa to na úrovni vládnej päťkoalície, potom to pôsobí zmätky, iný člen vlády, ktorý to má v gescii, to zas musí dementovať. Tá komunikácia vo vnútri vlády sa potvrdzuje aj čo sa týka komunikácie navonok, že tá je pre veľa občanov nezrozumiteľná. Nepôsobí jednotne. V momente, keď nielen stranu, ale aj tá vláda nepôsobí jednotne, tak to má potenciál znížiť dôveru občanov v ňu,“ uvádza politológ.

Problémy ale vnímam aj pri komunkácii úsporných opatrení v rámci konsolidačného obdobia. Vládna koalícia jej síce nazvala zdravým, lenže podľa experta nepodporuje svoje opatrenia “predať”. A navyše niektoré jej predstavitelia sami pochybujú nad účinnosťou presadeného…

„Prečo presadiť niečo, čo má nejaký vplyv, a potom hovoriť, že s tým úplne nie sú spokojní, len tak v rámci možností. To zase nepôsobí dobre,“ narážal na slová ministra financií Zbynka Stanjury (ODS), ktorý priznal, že s finálnou verziou verzií nie je úplne spokojný a že ide o produkt koaličných vyjednávaní.

Rozbehnutý Babiš po sneme ÁNO: ODS je náš hlavný nepriateľ!  Nezrovnal sa s porážkami, odkázal Fiala

Rakúšanove počínanie? Nezodpovednosť, alibizmus, myslí si expert

Školák tiež komentoval vnútornú rivalitu vo vládnej koalícii. “Nezabúdajme, že tie strany, aj keď samozrejme spolu fungujú na úrovni vlády, tak v tých ostatných voľbách sú v podstate,” hovoril v Epicentre politológ.

Nemalé napätie je možné pritom pozorovať vo vzťahu s hnutím STAN. Ministrovi vnútra a šéfovi STAN Vítu Rakúšanovi sa týka málo strategického uvažovania. „Trošku sa to obrátilo voči ministerstvu vnútra Rakúšanovi, čo sa týka niektorých výrokov ohľadom napríklad zoštátnenia ČEZu,“ komentoval jeho debaty Bez cenzúry, kde Rakúšan verejne s ľuďmi zo socioekonomicky slabších regiónov.

Asi zrejme niečo prepálil, čo prepáliť nemal. Očividne sa asi na úrovni vlády o tom nejaká diskusia sa vedú, ale je to samozrejme natoľko strategické a veľké rozhodnutie, že to môže mať ako celé ako dopady na ekonomiku a podobne,“ hodnotil výroky Víta Rakúšana zo stretnutia s občanmi v Sokolove, kde uviedol, že vláda rokuje o vyplatení minoritných akcionárov ČEZ. „Toto samozrejme asi nie je úplne vhodné povedať, pretože ako je to veľmi politicky nezodpovedné,myslí si politológ.

Tam ide o to, či si skrátka Starostovia nevzali príliš veľké sústo, na to robiť nejaké akoby trošku partizánčiny, nejaké v podstate veľké kroky, aby sa zviditeľnili.“ hodnotil Školník a „zároveň, či sa to skôr neobracia proti nim,“ dodal.

Čo Rakúšanovi podľa Školníka koaliční partneri s najväčšou pravdepodobnosťou vytkli, je „taký ten alibizmus, že sa tvária, ako keby v tej vláde dva roky neboli a že teraz si sypajú popol na hlavu a ono to jednoducho nepôsobí až toľko jednotne“.

Rakúšan schytal na debate v Moste sódu za Dozimeter.  Obhajoval euro, podporuje ho Nerudová

Snemovné voľby by na prelome tohto januára a februára podľa agentúry Kantar vyhralo hnutie ÁNO so ziskom 35 percent hlasov. Druhé ODS by dalo hlas 15,5 percenta voličov. Piráti si v modeli pohoršili a mali by rovnaký výsledok ako SPD. Ak by vládna strana ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovali rovnako ako v minulých voľbách v koalícii Spolu, hlasovalo by za nich 22,5 percenta voličov.

„Vo voličských preferenciách sú ľudia veľmi citliví na to, koľko majú v peňaženke, či budú mať viac alebo menej,“ dodal politológ Školník z Prevádzkovo-ekonomickej fakulty Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe, že hospodárske faktory majú výrazný vplyv na rozhodovanie voličov a formovanie politickej podpory.

Volebný model február 2024

Volebný model február 2024 | Zdroj:CT24/KantarSK

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top