Po nútenej evakuácii sa rodina tajne vrátila domov, ruská paľba zabila otca so synom

K smrti otca došlo v utorok 2. apríla v dedine Novoosynove v Kupjanskom okrese. Pri ruskom ostreľovaní bol ťažko zranený aj jeho jedenásťročný syn, ktorého záchranná služba odviezla do nemocnice, informovala agentúra Unian.

Zástupca náčelníka Kupjanskej okresnej vojenskej správy Andrij Kanaševyč uviedol, že aj napriek tomu, že lekári urobili všetko, čo bolo v ich silách, sa syna nepodarilo zachrániť. Jeho zranenia neboli zlučiteľné so životom.

Kanaševyč poznamenal, že dedina Novoosynove sa nachádza na ľavom brehu rieky Oskil a podľa rozhodnutia Charkovskej oblastnej rady obrany a rozkazu náčelníka Charkovskej oblastnej vojenskej správy sa na ňu vzťahuje povinná evakuácia detí s rodičmi alebo osobami, ktoré sú poverené ich starostlivosťou. Podľa Kanaševyča tak za týchto okolností nemali byť v dedine žiadne deti.

Do troch mesiacov odpálime Krymský most, tvrdia Ukrajinci

Vojna na Ukrajine

Úradník uviedol, že sa táto rodina dlho bránila evakuácii a do poslednej chvíle ju odmietala v domnení, že bude môcť doma zostať. Podľa neho sa však spoločným úsilím miestnych úradov spolu s políciou a humanitárnym koordinačným centrom podarilo 23. novembra 2023 matku s dvoma deťmi prinútiť k odchodu do oblastného centra v Charkove.

„Ako to už často býva, mnoho ľudí si myslím, že ich problém určite minú a že sa týka všetkých ostatných okrem nich. Myslí si, že sa nič nestane, že je tu bezpečnejšie a podobne. Zrejme s takými myšlienkami sa rodina rozhodla tajne vrátiť na nebezpečné územia. A dopadlo to hrozne,“ uviedol Kanaševyč.

Povinná evakuácia v Charkovskej oblasti bola vyhlásená v oblastiach blízko boja, napríklad práve v Kupjanskom okrese, odkiaľ bolo podľa agentúry Unian evakuovaných zhruba 160 detí s rodinou.

Naša obrana sa zrúti, proti ruskej mäse vojsk teraz už nič nepomôže, boja sa ukrajinskí dôstojníci

Vojna na Ukrajine

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top