Politológ o dopadoch snemu ÁNO: Odovzdá Havlíček Babišovi rolu šéfa tieňovej vlády?

V sobotu 10. februára prebehol siedmy celorepublikový snem hnutia ÁNO. Na šesť pozícií vo vedení strany kandidovalo šesť uchádzačov. Voľba prebehla bez vyzývateľov a do čela hnutia sa dostala iba jediná nová tvár. Podľa politológa Školníka sa to dalo čakať. „V podstate to žiadne prekvapenie nebolo. Keby sa tam vynoril nejaký protikandidát, bolo by to trošku zvláštne vzhľadom na charakter tej strany,“ povedal v štúdiu.

Hlasoval Babiš proti sebe?

Pri voľbe predsedu strany získal Andrej Babiš 88 z 98 odovzdaných hlasov. Deväť členov hnutia sa zdržalo. Kto by podľa Školníka mohol byť tým, kto hlasoval proti zakladateľovi a súčasnému predsedovi Andrejovi Babišovi? „Je otázka, či to bol napríklad Andrej Babiš, aby to nevyzeralo hlúpo, že naozaj nemá žiadneho protivníka. Ale to je samozrejme skôr otázka na Andreja Babiša,“ uzavrel špekuláciu politológ.

Spomínanou novou tvárou je Robert Králíček, inak zostalo vedenie ÁNO bez zmien. Podľa Školníka zostane v nasledujúcom období stratégie a meranie hnutia rovnaké.

„Oni v podstate argumentujú, že je to zbytočné prepriahať. Dosahujú pomerne značné úspechy, či už v Poslaneckej snemovni, naozaj dokážu vládnej päťkoalícii zavariť čo sa týka obštrukcií a podobne. Tiež majú podľa prieskumov výraznú podporu na strane voličov,“ vysvetlil politológ. V prieskumoch podľa neho hnutie ÁNO stabilne dosiahne výsledok nad 30 percentami. Školák to vysvetľuje aj rolou v opozícii. „ÁNO má výbornú pozíciu, nemajú za nič v podstate zodpovednosť a zároveň môžu, a je to ich práca, kritizovať vládu. Kritika je vždy jednoduchšia ako hájenie,“ vysvetlil.

Odovzdá Havlíček rolu tieňového premiéra?

V súčasnej dobe si rolu predsedu ponechal Andrej Babiš, šéfkou poslancov zostáva Alena Schillerová a tieňovým predsedom vlády zostáva Karel Havlíček. Práve posledná spomínaná pozícia ale podľa Školskéka nedáva zmysel. Podľa neho je nezvyčajné, aby predsedom tieňovej vlády bola iná osoba ako oficiálna kandidátska strana na predsedu vlády.

“Ak chce byť Andrej Babiš úplne jednoznačným kandidátom hnutia ÁNO na premiéru a nie sú to len hrátky alebo frázy, tak by mu mal Karel Havlíček predsedu tieňovej vlády nejakým spôsobom jednoducho odovzdať,” myslí si politológ.

Aj keď si Babiš cení Havlíčkové schopnosti, podľa Školníka to vyzerá, že Karel Havlíček bol iba dočasne tvárou. Vyhlásenie Andreja Babiša sa ohľadom kandidatúry na premiéru líši. Politológ Milan Školák ale očakáva, že k vyjasneniu situácie v tomto ohľade dôjde čoskoro. „Ja si myslím, že jedného krásneho dňa, možno veľmi rýchlo, príde naozaj nejaké oficiálne stanovisko, že tým oficiálnym kandidátom na predsedu vlády bude naozaj Andreja Babiša.“

Rozbehnutý Babiš po sneme ÁNO: ODS je náš hlavný nepriateľ!  Nezrovnal sa s porážkami, odkázal Fiala

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top