Potopil šíbre z brnenskej kauzy Stoka, dostali sme kľúčového muža prípadu z väzenia

El-Talabani sa rozhodol uzavrieť pakt s vyšetrovateľmi aj prokurátorom hneď v dvoch kauzách, ktoré hýbali Brnom. Hovoril, a svedčil tak svojich kumpánov na čele s bývalým zástupcom primátora radnice Brno-stred Jiřím Švachulou (predtým ÁNO) v kauze ovplyvňovania verejného obstarávania v Brne, detektívom opísal aj fígle v prípade polmiliardového daňového úniku.

V roku 2022 dostal na brnenskom krajskom súde za podiel na oboch trestoch šesť rokov väzenia a ako teraz Novinky zistili, pred koncom minulého roka opustil brány plzenskej väznice, kde si nakoniec trest odpykával.

Muž na plzenskom súde podľa informácií Noviniek dosiahol podmienečné prepustenie s tým, že mu bola uložená skúšobná doba vo výmere troch rokov za súčasného stanovenia dohľadu probačného úradníka. Súd mu tiež uložil povinnosť, aby v rámci svojich možností nahradil škodu spôsobenú trestnou činnosťou a zakázal mu akýkoľvek kontakt so spolupáchateľmi.

Súd začal riešiť brnenskú Stoku II, má ísť o úplatky na správe nehnuteľností

Krimi

Začal hovoriť a potopil kumpány

El-Talabani skončil vo väzbe na konci roka 2017 v súvislosti s obrovským daňovým únikom. A vtedy začal hovoriť. Pre detektívov to bol dar z nebies, pretože v tom čase už rok pomery na brnenskej radnici preverovali a vďaka informáciám od El-Talabaniho im do seba zapadli jednotlivé kusy zložitej skladačky.

Na začiatku marca 2019 potom detektívi z Národnej centrály proti organizovanému zločinu vykonali rozsiahlu raziu, po ktorej putoval do väzby Švachula a ďalšie obvinenia. V máji 2022 vyniesol senát na čele s Jaroslavou Bartošovou verdikt, ktorým niekdajšieho vplyvného politika Švachulu poslal na 9,5 roka do väzenia, spolu s ním však trestal väčšinou len podmienenými trestami aj ďalších spoluobžalovaných.

Odvtedy sa ale kauza Stoka nepohla. Po odvolaní prokuratúry, ktoré žiadalo nie prísnejšie tresty, a tiež odsúdených, leží spis už viac ako rok na Vrchnom súde v Olomouci, ktorý zatiaľ v prípade nenariadil žiadne konanie.

El-Talabani bol aj so Švachulou medzi obžalovanými v ďalšej veľkej brnenskej kauze, ktorá sa týka údajného vynášania informácií z policajných spisov a kupovania si policajnej ochrany. Súd ale ich stíhanie pre neúčelnosť vzhľadom na skôr uložené tresty zastavil.

Ako si Švachula a El-Talabani kupovali policajnú ochranu

Krimi

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top