Premena Masaryčky pokračuje: Z bývalej pošty budú moderné kancelárie a presklená kaviareň

V centre Prahy, v tesnom susedstve Masarykova stanica, a napriek tomu tak trochu pozabudnutá, nevzhľadná a spomalená graffiti. Bývalá poštová budova sa má čoskoro premeniť takmer na nepoznanie. Ako budúca „Office Hybernská“ získa novú podobu aj využitie a premení podobu tunajšieho verejného priestranstva.

Návrh novej budovy vypracoval Jakub Klaška, ktorý uspel v architektonickej súťaži, do ktorej sa zúčastňuje sedem štúdií. „Bola niekoľko rokov súčasťou tímu Zaha Hadid Architects, predstavuje dôvernú informáciu obchodný riaditeľ developerskej spoločnosti Pavel Streblov.

Jeho návrh podľa neho veľmi dobre nadväzuje na existujúcu okolitú zástavbu. Zaujal aj dizajnovým stvárnením av rade premysleným prepojením starých a nových prvkov.

Foto: Novinky

Vľavo bývalá pošta v Hybernskej ulici

Štyri nové podlahy

Celý objekt bývalej pobočky pošty a depa zaberá plochu okolo 1600 m2 a skladá sa z dvoch častí – historickej budovy a novšej, avšak necitlivo riešenej prístavby, ktorá pôjde preč.

„Svojím spôsobom chceme vrátiť navrátiť dôležitosť tej historickej časti, plánujeme ju očistiť od nánosov, ktoré tu po desaťročia vznikali, či už prevádzkou, alebo necitlivými vstupmi do objektu,“ potvrdzuje architekt, ktorý pracovne pendluje medzi Prahou a Londýnom.

Foto: Profimedia.cz

Archívna snímka staničných budov z polovice 19. storočia

Nad súčasné tri nadzemné treba podlažia v ktorých sa dnes nachádzajú kancelárie, kreatívne ateliéry či tanečná škola, plánuje navrhnúť modernú štvorpodlažnú nadstavbu. Svoju výšku sa vyrovná protiľahlú budovu. „Celý architektonický koncept spočíva v prerastaní nového a starého,“ približuje architekt svoj zámer syntézy a organického prepojenia.

„Tie témy, ktoré máme odpozorované na starej budove, ako sú rímsy a hĺbky fasádnych štruktúr, prenášame do moderného tvaroslovia, do toho nového návrhu,“ dodáva architekt zo štúdia Klaska Ltd.

Foto: Novinky

Historická budova s ​​novšími prístavbami

Masaryčka: Vybrať správnu zlatú bol oriešok

Presklený parter

Pri rozprávaní o budúcej svojbytnej budove sa pozrieme aj dovnútra tej existujúcej a ukazujeme si ďalší prvok, ktorý v nej bude hrať dôležitú úlohu.

„Teraz sa nachádzame v priestore bývalej balíkovne, ktorá je v prístave k historickej budove,“ pozerá sa okolo seba. „To, čo vidíte za nami, ony klenuté oblúky, tie sa potom stanú hlavným organizačným prvkom celého partera,“ prezrádza.

Foto: Novinky

Klenuté oblúky starej budovy

Ten bude transparentný, cez sklenené prízemie bude možné vidieť z Hybernskej ulice až na nástupište stanice a priehľad budú rámovať práve spomínané pôvodné oblúky, očistené od výplní.

A na čo bude nová budova? Ponúkne veľkorysú prízemnú kaviareň, coworkingové priestory a kancelárske priestory s privátnymi terasami a spoločnou komunitnou záhradou. Hrubá podlažná plocha budovy bude okolo 7300 m2. Výška investície sa má pohybovať okolo pol miliardy korún.

Začiatok stavby je na druhú druhú budúceho roka. Hotovo by mohlo byť v roku 2027, kedy by mala dokončiť aj prestavbu celej Masarykovej stanice. Tá začala tento rok v januári.

Najvýraznejším architektonickým prvkom tu bude platforma pre peších nad celým koľajiskom. Umožní nielen prepojenie Florence so spomínanou Hybernskou ulicou a Masarykovou s Hlavnou stanicou, ale aj prístup k budove „Masaryčka“, ktorá bola dokončená koncom roka 2023.

Anketa

Páči sa vám nová podoba budovy v Hybernskej ulici?

Celkom hlasovalo 5 čitateľov.

Začala sa premena Masarykovej stanice. Preklenie ho platforma veľká ako Malostranské námestie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top