Prihlášku na SŠ podala cez elektronický systém viac ako polovica tohtoročných uchádzačov

Ministerstvo školstva to v pondelok uviedlo na svojom webe. „Spomínaných 59 tisíc prihlášok bolo podaných elektronicky. Z toho 53-tisíc plne elektronicky cez Identitu občana, zvyšok sú hybridne podané prihlášky výpisom,“ upresnila pre Novinky tlačová hovorkyňa ministerstva Tereza Fojtová.

O počte papierovo doručených prihlášok v tejto chvíli MŠ SR zatiaľ nemá – a ani nemôže mať – prehľad, pretože ty chodíš priamo školám.

Na západe už by minister rezignoval. Beka kvôli prihláškam nešetrí ani vládnych poslancov

Na SŠ by sa tento rok mohlo podľa ministerstva nahlásiť 106-tisíc žiakov 9. tried základných škôl a tisíce ďalších uchádzačov, napr. záujemcov o viacročné gymnázia, študentov stredných škôl, ktorí chcú zmeniť odbor, alebo dospelých uchádzačov, ktorí sa hlásia do diaľkového či večerného štúdia .

Cermat spolu s Digitálnou informačnou agentúrou a ministerstvom vnútra riešia problémy s niekoľkými užívateľmi systému so zobrazením zoznamu detí

Podľa skoršieho vyjadrenia spoločnosti Cermat, ktorá je za prijímacie konanie zodpovedná, by systém DiPSy mohlo využiť 50 až 70 percent rodičov.

Problémy so systémom

Cermat mal systém pôvodne spustiť vo štvrtok 1. februára, kvôli problémom s nahrávaním prílohu a následnému overeniu bezpečnosti, ale otvoril o deň neskôr.

“Som rád, že systém po počiatočnom zdržaní funguje a uchádzači a ich zákonní zástupcovia volia z troch možných variantov predovšetkým tú plne elektronickú,” uviedol teraz minister školstva Mikuláš Bek (STAN).

Podanú prihlášku na SŠ už možno v elektronickom systéme vziať späť

Podľa riaditeľa Cermatu Miroslava Krejčího je v systéme novo pridaný prehľad podaných elektronických prihlášok, vďaka ktorému môžu používatelia vidieť podstatné údaje o prihláškach. Prihlášku podanú elektronicky môžu tiež vziať späť a dať novú, ako sme už informovali minulý týždeň.

„Duplicitné prihlášky, teda tie, ktoré boli absolútne totožné, sme systémy zlúčili do jediného, ​​čo poskytuje proces ako z pohľadu riaditeľov, tak z pohľadu rodičov a zároveň zvyšuje efektivitu systému,“ vysvetlil Krejčí.

Podľa neho Cermat spolu s Digitálnou informačnou agentúrou (DIA) a ministerstvom vnútra aktuálne riešia problémy s niekoľkými užívateľmi systému so zobrazením zoznamu detí. „Ďakujeme verejnosti za trpezlivosť a zároveň sa ospravedlňujeme za prípadné nepríjemnosti,“ dodal k tomu riaditeľ Cermatu.

Školy zistili svoje rozpočty a zdesili sa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top