Problém s narkomanmi na Smíchove av Košíroch: Praha 5 nasadí pracovníkov pre komunikáciu a riešenie konfliktu

„Budú to ľudia, ktorí mali byť poučení, ako s drogovo závislými komunikovať, ako sa k nim správať, prípadne aj vyhodnotiť, ak by bol potrebný zásah iných zložiek,” vysvetlila starostka. Tender podľa nej ciele hlavne na sociálne podniky av podmienkach je minimálne zabezpečenie dvoch pracovníkov, bude však záležať na podaných ponukách. “Je možné, že ich bude aj viac,” povedala Šimková.

Najproblémovejšími lokalitami v Prahe 5 sú teraz park Na Skalke na Smíchove a Husovej sady v Košíroch, Kde sa podľa starostky budú pracovníci pohybovať predovšetkým. „Primárne počítame, že by tam boli, ale máme v podmienkach, že môžeme meniť podľa potreby,“ dodala. Popri spomínaných oblastiach sa v poslednej dobe na zvýšený počet užívateľov drog začali sťažovať aj napríklad obyvatelia Barrandova.

Klzisko v Prahe 5. februára 2024.

Pracovníci budú okrem riešenia problémových situácií tiež monitorovať poriadok a podľa stupňa preškolenia buď upozorňovať na kompetentné zložky na použité použité injekčné ihly a striekačky, alebo ich rovno sami likvidovať.

Minulé vedenie Prahy 5 po tlaku miestnych obyvateľov vypovedalo predvlani nájom kontaktnému centru pre drogovo závislých Progressive v Mahenovej ulici, teraz v mestskej časti ešte centrum Sananim v ulici Na Skalke. Problémové je z pohľadu miestnych a radnica tiež funguje ordinácia v Bieblovej ulici na Smíchove, Ktorá ponúka závislým substitučnú liečbu. Šimková povedala, že sa chystá v marci stretnúť so zástupcami ordinácie a prebrať prípadné úpravy jej fungovania.

V Prahe dlhodobo chýba sieť kontaktných centier pre drogovo závislých, ktorá ponúka výmenu väčšieho materiálu a zdravotnú či psychologickú pomoc. Ich absencia podľa odborníkov na ulici zhoršuje. Od roku 2009 boli zrušené centrá v Prahe 1, 7, 2, 5 a 11 a po ukončení činnosti Progressive zostali v metropole už len dve, len na Smíchove a druhé v ulici Karolíny Svetlé v Prahe 1. Terajšia koalícia na magistráte postavila do čela protidrogovej komisia primátora, psychiatra a adiktológa Pavla Béma (ODS), ktorý sa podľa svojho vyjadrenia snaží nájsť miesta pre niekoľko ďalších centier, aby bola sieť dostupnejšia a bývalého rozmiestnenia služieb po metropole.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top