„Šialenec“ sa stretol s „diablovým mužom“. Argentínsky prezident vo Vatikáne

Dvaja najmocnejší Argentínčania sveta si už skôr počas volieb, ktoré Milei vlani v novembri s prehľadom vyhrali, vymieňali názory.

Ekonóm v prezidentskom paláci, ktorý si kvôli výbušnej povahe vyslúžil prezývku šialenec, označil hlavu katolíckej cirkvi za „špinavého ľavičiara“ a „diablova človeka na Zemi“ a obviňoval ho, že sa mieša do politiky hlboko juhoamerického národa.

Pápež, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, ešte pred zvolením a inauguráciou v roku 2013 zastával post arcibiskupa v argentínskej metropole Buenos Aires. Vo vypätej predvolebnej atmosfére využil predvolebný televízny rozhovor, aby varoval pred „spasiteľmi bez minulosti“, ako bol Adolf Hitler – čo Milei považoval za osobnú urážku.

Mileiova návšteva Vatikánu je preto netradičná aj nečakaná. Vydal sa totiž na dlhšiu zahraničnú cestu práve v čase, keď prebiehajú vypäté politické rokovania o smršti ekonomických reforiem. Tie sa v minulom týždni zadrhli v parlamente a bude sa o nich ďalej rokovať.

Summit s pápežom, ktorý má ako prvý latinskoamerický pontifik politickú váhu najmä medzi najchudobnejšími obyvateľmi svojej rodnej krajiny, môže prezidentovi priniesť potrebný politický kapitál. Zvlášť keď Mileiove reformy ešte ani neprešli parlamentom a už proti nim opozícia zvoláva celonárodné štrajky.

„Je to pokus o normalizáciu veľmi neinteligentných medzinárodných vzťahov v mene vlády,“ povedal Juan Negri, riaditeľ politologického ústavu Torcuato Di Tella v Buenos Aires denníku Bloomberg News. Pripomenul, že cirkev prestupuje do najhlbších vrstiev argentínskej spoločnosti, obzvlášť vplyvná je v tých chudobnejších oblastiach.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top