Štát posvätí susedské stráženie detí

„Možnosti takzvaných susedských detských skupín dlhodobo chýbala. Je to prínos pre deti a rodičov v malých obciach, odkiaľ je nutné často ďaleko dochádzať, ale môžete prospieť aj v centre miest, kde je zložité nájsť vhodné zariadenia,“ povedala Novinkám a Právu pirátska poslankyňa a podpredsedníčka Snemovne Olga Richterová, ktorá sa na prípravu novely štandarda.

„Zriadenie takýchto skupín umožní rodičom najmladších detí ľahký návrat na trh práce. Pre rodičov, ktorí si nemôžu dovoliť pestúnku, je zároveň ďalšia alternatíva predškolského vzdelania,“ uviedla poslankyňa za STAN Pavla Pivoňka Vaňková.

Nanajvýš štyri deti

Novela je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, posúdiť ju musí koaličná päťka a potom vláda, ktorá ju nechá schváliť parlamentom. Hoci sa predtým hovorilo o účinnosti od júla tohto roku, teraz predkladateliaufajú, že by mohla začať platiť od 1. januára 2025.

Každý, kto by chcel poslať svojim susedom a známe stráženie detí, bude môcť uložiť v databáze ministerstva. Musí mať rovnakú kvalifikáciu ako prevádzkovatelia bežných detských skupín, teda buď stredoškolské, alebo vysokoškolské vzdelanie v pedagogickej, sociálnej či zdravotnej oblasti, prípadne prejsť kvalifikačným kurzom. Priestory, kam budú deti dochádzať, musia plniť hygienické a bezpečnostné kritériá, pričom maximálne bude možné strážiť štyri deti.

Máte škôlku? A mohla by som ju vidieť? V jednej panuje krutá vojna, v druhej prílišnej slobode

Susedské pestúnky by dostávali príspevok od štátu, ktorý by bol odstupňovaný podľa veku detí: čím dieťa, tým viac peňazí, za vlastné dieťa by ale strážcovia a strážnice nedostali nič. Skupine by na prevádzku prispievali rodičia, a to maximálne 5765 korún mesačne v prípade celotýždennej dochádzky. „Táto platba by nemala byť vyššia ako klasické škôlkovné,“ upresnila Vaňková. Rodičia by tiež museli zaistiť svojim deťom stravu.

Ako napríklad web Strážky.sk, ustanovenie bude mať aj svoje nástrahy, a to napríklad vo chvíli, keď opatrovateľ ochorie. „Znamená to, že nebudú môcť strážiť deti, a teda ani čerpať príspevok. V tejto chvíli nastáva skutočný problém, pretože tí ľudia nebudú mať príjem a rodičom odpadne stráženie,“ nezahŕňa web.

Kontrolovať bude MPSV

Ministerstvo sa tiež prelo s kraji, ktorý úrad bude mať v kompetencii kontroly nad susedskými skupinami a ich opatrovateľmi. Zatiaľ čo ministerstvo, rovnako ako poslanci, požadovali, aby ich chod kontrolovali kraje či obce s rozšírenou pôsobnosťou, kraje chceli túto povinnosť prehodiť na ministerstvo, a naopak.

“Na základe pripomienok bola agenda kontroly dodržiavania podmienok poskytovania služieb starostlivosti o dieťa v susedskej detskej skupine pridelenej krajským pobočkám Úradu práce,” povedal Novinkám a Právu hovorca ministerstva Jakub Augusta. “Kontrola štandardov kvality starostlivosti zostáva rovnako ako v prípade detských skupín príslušná priamo ministrstvu,” dodal.

Ako si znížiť dane: škôlkovné je možné uplatniť naposledy

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top