Stevard radí, ako prečkať dlhý relatívne bez ujmy av pohodlí

Pre Krisa Majora nie sú 14-hodinové lety či rad layoverov, teda dlhých prestávok medzi jednotlivými cestami, ničím neobvyklým. Britský stevard sa podľa vlastných slov stal majstrom krátkych šlofíkov v oblakoch (takzvaných power naps) a pozná teda relatívne dosť tipov a trikov, ako nekonečné putovanie v oblakoch prežiť. O niektorých sa podelil so serverom CNN.

Major okrem iného radí, aby sa ľudia v prípade nočných letov najedli ešte pred nástupom, pokiaľ chcú v prípade vhodnej časti cesty prespať. A to platí ako pre cestujúcich v ekonomike, tak aj pre tých v lepších triedach. „Keď prechádzate po palube, tak vidíte, že ostrieľaní cestovatelia sa zakryli a spia,“ uvádza a dodáva, že si je ale vedomý faktu, že nie každý sa stihne nájsť ešte na letisku. Kontroly sa totiž môžu pretiahnuť a človek dobieha k odletovej bráne na poslednú chvíľu.

Pasažieri v lepších triedach by mali podľa stevarda odolat pokušenie zjesť a vypiť všetko, čo majú v cene letenky. Obsluha totiž môže zabrať aj niekoľko hodín, kvôli čomu sa ľudia oberajú o čas na spánok.

Len dve fatálne nehody. Rok 2023 bol pre osobnú leteckú dopravu veľmi bezpečný

Nie ste na silu

A ako je to teda s jedlom počas letu? Podľa Majora by sa cestujúci mali riadiť predovšetkým vlastnými pocitmi. Pokiaľ sa teda cítim unavení, nemajú sa nechať zviklat pri roznáške jedla a radšej sa pokúsiť znovu zaspať. „Väčšina spoločností neplánuje podávanie jedla v závislosti od cestujúcich či od prekračovania časových pásiem,“ tvrdí.

Na dlhých rokoch cestujúcich väčšinou čaká aj nejaké priestorové vybavenie, v základe vankúš a prikrývka, v business class aj niekoľko ďalších možností. Do economy je podľa Majora dobré si priniesť vlastnú priestorovú masku, ktorá pasažierov nevyruší, keď sa na palube rozsvieti. Občas sa navyše môže stať, že nie sú k dispozícii ani vankúše – prinesením vlastného teda človek podľa stevarda nič nepokazí.

Čo ak napriek tomu nemôžete zabrať? Na túto tému si môžete prečítať náš ďalší článok tu. Podľa Majora sa však ľudia vo všeobecnosti nemajú do spánku nútiť, pokiaľ neprichádza. Potom nie vo chvíli, keď sa telo podľa svojich biologických hodín domnieva, že je poludnie. Žiaduce je ale odpočívať a aspoň vypnúť hlavu, najmä ak vás na druhom konci sveta čaká napríklad riadenie auta.

Foto: Profimedia.cz

Cestovanie s deťmi so sebou prináša mnoho špecifiká

Pri prerušovanom spánku či prebudení po niekoľkohodinovom spánku je podľa stevarda žiaduce ísť sa osviežiť. „Vyčistenie zubov je vždy tým najlepším spôsobom, ako sa osviežiť,“ hovorí Major a pripúšťa, že to môže znieť ako zbytočná rada. Vhodné je aj nejaké drobné cvičenie, hoci je jasné, že cestujúci nemajú vždy priestor pretiahnuť sa v uličke.

„Pohybujte sa aspoň v sedadle, nech vám začne prúdiť krv. Pokiaľ máte problém s jej cirkuláciou, preberte najskôr cestu s lekárom,“ radí stevard a dáva na pretras aj kontroverzné vyzúvanie topánok. To by podľa neho nemalo byť tabu, pretože vyzutie tiež pomôže k lepšiemu krvnému obehu. Leteckému personálu je to navyše jedno.

„Nezostáva než dúfať, že majú ľudia dostatok slušnosti, aby sa vykúpali či osprchovali a obliekli si čisté ponožky alebo pančuchy, kým vyrazia do lietadla. Zapáchajúce nohy sú pri vyzutí jediný problém.“ Major a dodáva, že nohy oveľa väčšie tvrdia, že je možné si umiestniť uličky, kde o ne zakopnúť ako letušky, tak spolucestujúce.

Rodič v strese, dieťa v strese

A čo cestovanie s deťmi? Túto skúsenosť môže Major zhodnotiť ako zamestnanec aeroliniek aj otec, ktorý so svojimi ratolesťami sám cestoval. „Ak ste v tenzii, bude v tenzii aj vaše dieťa. Je to jednoduché. Ak ste vystresovaní, pociťujete úzkosť, prenesiete to aj na dieťa,“ hovorí stevard s tým, že letecký personál je zaistený aj na komunikáciu s rodičmi a ich potomkami.

„Keďže sme všeobecne viac-menej v pokoji, dokážeme aj deti pomerne rýchlo upokojiť,“ tvrdí stevard.

Diaľkové lety sa môžu v blízkej budúcnosti ešte predĺžiť. Aktuálne je najdlhšia linka z New Yorku do Singapuru, ktorá trvá 18 hodín a 40 minút. Sám Major zažil najdlhší let štrnásťhodinový. Austrálske aerolinky však chystajú 19-hodinové linky z New Yorku do Sydney.

„Budú vám chýbať dve noci spánku. Dopadom na ľudské telo zatiaľ úplne nerozumieme. Ale pretože máme lietadlá, ktoré sú v reálnom čase dlho lietať, budeme musieť nájsť spôsob, ako to zvládnuť. A nakoniec to zvládneme,“ myslí si stevard.

Jediný zádrhel v pase – a bolo po rodinnom výlete za skoro 30 tisíc korún

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top