Súd zamietol žalobu ČSFD na Kinobox kvôli preťahovaniu jeho hodnotenia

Článok si tiež môžete vypočuť v audioverzii.

Mestský súd v Prahe minulý týždeň zamietol žalobu Česko-Slovenskej filmovej databázy (ČSFD), ktorá sa bránila snahe Kinoboxu prehrať na svoj web recenzentov ČSFD a ich skoršie hodnotenie filmov. Podľa súdu je to prípustná forma konkurenčného boja, pretože išlo len o kópiu dát a recenzie na ČSFD zostanú. Rozsudok nie je platný a do definitívneho rozhodnutia zostáva v platnosti predbežné opatrenie, ktoré Kinoboxu bráni v preťahovaní recenzií z ČSFD. Informovali o tom dnešné Hospodárske noviny (HN).

Podľa HN Kinobox ponúkol svojich užívateľov, ktorí majú účet aj v ČSFD, aby svoje recenzie a hodnotenia, ktoré za uplynulých viac ako 20 rokov zverejnili na stránkach konkurencie, dali aj na web Kinoboxu. Ten potom spustil aplikáciu, ktorú prostredníctvom užívateľov mohli požiadať ČSFD o odovzdanie svojich dát do Kinoboxu s tým, že recenzie sú ich vlastným dielom, a teda ich osobnými dátami. Podľa smernice GDPR, teda o ochrane osobných údajov, sú tieto dáta prenosné a ten, kto ich spravuje, má povinnosť ich na žiadosť odovzdať. Vybavením niekoho takého odovzdania možno pritom aj poveriť, pripomenul denník.

ČSFD sa po zvýšení žiadosti o vydanie svojich dát začala podľa denníka brániť a podala žalobu na ochranu proti nekalej súťaži. Odporúčaná aj o predbežnom opatrení.

HN uviedli, že súdny senát na čele s Tomášom Belohlávkom dal v kauze za pravdu Kinoboxu a žalobu ČSFD zamietol. ČSFD ale vyhovel ohľadom žiadosti o predbežné opatrenie a Kinobox musel ponúknuť import zo svojich stránok odstrániť do doby, než súd rozhodne o samotnej žalobe.

Kinobox vznikol v roku 1993, kedy jeho typická zvučka začala v Českej televízii každý týždeň uvádzať prehľad filmových noviniek. Vo svojej dobe najsledovanejší program ČT2 ​​v roku 2009 prešiel na internet. V roku 2020 kúpil web od producenta a režiséra Petra Vachlera vlastník spoločnosti eVysledky.com Martin Hájek. Internetové stránky ČSFD založil v roku 2001 slovenský podnikateľ Martin Pomothy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top