Syndróm chronického srdcového zlyhania: Miloslav prekonal niekoľko infarktov

Miloslav bol až do svojich 49 rokov aktívny a nemal žiadne vážnejšie zdravotné problémy. Srdcový infarkt, ktorý ich v tomto veku postihol, bol preto nemilé prekvapenie. A to bol iba začiatok jeho zdravotných problémov.

„Trávili som s rodinou Veľká noc na chalupe a zrazu som cítil veľkú bolesť na hrudi, ktorá mi začala vystreľovať do ruky a do ďasná,“ spomína Miloslav, ktorému rodina hneď zavolala záchranku. V nemocnici mu lekári poskytli prvú pomoc, akonáhle to bolo možné, previezli ju do Prahy do Nemocnice Na Homolce. Tu lekári Miloslavovi zaviedli do srdcovej cievy tzv. stent, drôtenú „trubičku“, ktorá zaisťuje správne prúdenie krvi.

„Zákrok prebehol bez problémov a môj stav sa zlepšil, takže som myslela, že bude zase všetko ako predtým,“ hovorí Miloslav. Lekári mu nasadili bežné lieky na prevenciu ďalšieho infarktu.

Kolaps v reštaurácii

Po ôsmich rokoch však Miloslav prekonal druhý infarkt, a po ďalšom roku dokonca tretí. „V oboch prípadoch som skončil v nemocnici. Lekárom sa opäť podarilo môj stav stabilizovať a ďalších osem rokov som žil bez problémov. Potom som ale kvôli zástave srdca skolaboval pri obede s dcérou priamo v reštaurácii,“ popisuje a pokračuje: „Znovu som skončil v nemocnici, a vtedy to so mnou bolo veľmi zlé. Vyzeralo, že to neprežijem, a ak áno, tak s trvalými následkami. Nakoniec som to ale vybojoval.“

Zdeněk popísal boj o život po mŕtvici: Zachránila ho úprava životného štýlu

To už mal podľa lekárov oslabenou funkciou srdcovej komory a trpel chronickým srdcovým zlyhaním. Preto kardiológovia Miloslavovi voperovali defibrilátor a upravili liečbu, ktorá novo zahŕňala aj lieky na zníženie zrážanlivosti krvi. Situácia sa zase na nejaký čas upokojila. Pred dvoma roky sa však jeho stav kvôli nepravidelnému srdcovému rytmu (tzv. arytmii) znovu znova. Miloslav podstúpil niekoľko zákrokov, neboli však úspešné. Jeho kardiológ mu preto odporučil vyšetrenie v špecializovanej ambulancii srdcového zlyhania. Tam lekári zistili, že defibrilátor už zlyhávajúcemu srdcu nestačí.

Miloslav: Dusil som sa

„Dostal som iný typ defibrilátora a nové lieky. Arytmie mi ale zostali, a tento rok na rok som navyše začal mať výrazné problémy so začiatkom s dýchaním,“ hovorí Miloslav a dopĺňa: „Predtým som sa tiež pri námahe zadýchaval, ale dalo sa to zvládnuť. Toto bolo oveľa horšie. Navyše mi opúchali nohy a bol som veľmi unavený. Došlo to až tak ďaleko, že som sa nemohol nadýchnuť av jednej chvíli som sa skoro dusil. Dcéra ma preto odviezla opäť do nemocnice,“ opisuje.

Po stabilizácii jeho stavu konzilium lekárov rozhodlo, že mu vykonajú tzv. abláciu, vďaka ktorým sa podarilo odstrániť zdroj srdcových arytmií. Zároveň Miloslavovi znova upravili liečbu. Nasadili mu okrem iného aj nové lieky na srdcové zlyhanie, tzv. gliflozíny. V súčasnej dobe už síce Miloslav trpím srdcovým zlyhaním, vďaka modernej liečbe sa ale darí tlmiť príznaky, ako sú výrazné problémy s dychom alebo opuchy dolnej končatiny.

Lekár: Srdcové zlyhanie je nevyliečiteľné, dá sa ale ovplyvniť

„Príbeh pána Miloslava je typický pre väčšinu pacientov so syndrómom chronického srdcového zlyhania. Dokumentuje vývoj ochorenia u pacienta s ischemickou chorobou srdca po infarkte myokardu, ktorá je stále hlavnou príčinou chronického srdcového zlyhania. Pacient podstúpil množstvo zákrokov, ktoré mu nepochybne predĺžili život,“ komentuje príbeh pána Miloslava MUDr. Filip Málek, podpredseda Českej asociácie srdcového zlyhania Českej kardiologickej spoločnosti a vedúci lekár ambulancie srdcového zlyhania v Nemocnici Na Homolke.

Podľa príbeh lekára dokumentuje vývoj nefarmakologickej liečby – najprv zavedenie defibrilátora, potom rozšírenie prístrojovej terapie na srdcovú resynchronizačnú liečbu a úspešná ablácia perzistujúca fibrilácia predsiení – a farmakoterapia. Mezi hlavné medzníky patrí zavedenie moderných prípravkov zo skupiny gliflozínov a ďalších liekov modifikujúcich priebeh srdcového zlyhania.

Zázrak pár hodín po narodení!  Lekári z Motola zachránili život chlapčekov s infarktom

„Liečebné možnosti sa v priebehu pacientovho života výrazne zlepšili. Teraz je na optimálnej farmakoterapii, ktorá umožňuje pobyt mimo nemocnice a prijateľnú kvalitu života. Srdcové zlyhanie je nevyliečiteľné, ale ako dokumentuje príbeh pacienta, môžeme jeho priebeh ovplyvniť,“ dodáva lekár.

„Teraz je mi celkom dobre. Je to síce o niečo horšie ako predtým, ale beriem to pozitívne. Lekári robia maximum, aby som sa cítil čo najlepšie, a za to som im veľmi vďačný,“ priznáva Miloslav a dodáva: „Za tých skoro dvadsaťpäť rokov od prvého infarktu sa medicína neskutočne posunula, a to ako v možnostiach zákrokov a liečby, tak v prístupe k pacientom. To poznám aj ja ako laik. A vďaka tomu tu aj napriek tomuže mi srdce zlyháva, ešte som a môžem, aj keď s určitými obmedzeniami, fungovať.“

Dá sa žiť so srdcovým zlyhaním?

Kvalita života chorých so srdcovým zlyhaním je ovplyvnená radom faktorov. „Po prvé sú to príznaky ako dýchavičnosť, opuchy dolných končatín či únava, pacient nezvládne často ani bežnú dennú činnosť, čo závisí od pokročilosti ochorenia. Ďalej sú to časté kontroly u lekára, nutnosť dodržiavať režimové opatrenia – denné kontroly hmotnosti a krvného tlaku, reštrikcia príjmu tekutín, diétne obmedzenia) av poslednom rade výdavky za lieky. pacienti v produktívnom veku nie sú často schopné plnej pracovnej záťaže. Je preto dôležité srdcové zlyhanie predchádzať zdravým životným štýlom av prípade prípadných problémov čo najskôr vyhľadať lekára,“ vysvetľuje MUDr. Filip Málek.

Miloslav sa celý život venoval fotografovaniu. Začínal ako fotograf v Československej televízii, potom robil asistenta profesora Plickovi pri tvorbe kníh Československo, väčšinu profesijného života pracoval ako fotograf na voľnej nohe. Fotografovanie, aj keď už len ako koníček, je jeho vášňou dodnes.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top