Tri strely na konvoj. Terčom útoku mal byť ozbrojenec Hamasu, nie humanitárni pracovníci, píše izraelský denník

Izraelský dron Hermes 450 podľa zdrojov Ha'arecu z izraelskej armády vypálil postupne na humanitárny konvoj WCK tri strely. Konvoj sprevádzal kamión, ktorý zviezol potravinovú pomoc do skladu. Podľa WCK bol konvoj zasiahnutý vo chvíli, keď opúšťal sklad v Dajr Balahu, kde vyložil viac ako 100 ton humanitárnej potravinovej pomoci dopravovanej do Pásma Gazy po mori.

Podľa zdrojov izraelského denníka boli vozidlá na streche a bokoch jasne označené logom WCK, ale velenie zodpovedné za bezpečnosť trasy, ktorou konvoj prechádzal, identifikoval sa v nákladnom vozidle ozbrojeného a pojalo podozrenie, že ide o teroristu. Než boli dokončené úkony, ktoré útok predchádzali, dorazil do skladu kamión s troma vozidlami WCK, v ktorých bolo sedem dobrovoľníkov.

Izraelský nálet zabil sedem humanitárnych pracovníkov

Blízky a Stredný východ

Foto: Ahmed Zakot, Reuters

Zasadzované vozidlo humanitárnej organizácie World Central Kitchen

Išlo o občanov Austrálie, Poľska, Británie, jeden človek mal dvojité občianstvo USA a Kanady a bol medzi nimi aj Palestínec. O niekoľko minút neskôr opustili všetky tri vozidlá sklad bez nákladného vozidla, v ktorom sa nachádzal aj ozbrojený muž. Podľa zdrojov z izraelskej armády ozbrojenec nakoniec sklad neopustil a vozidlá WCK išli po trase, ktorú vopred schválila izraelská armáda.

Hlásili, že sú napadnutí

V určitom okamihu, keď konvoj prechádzal schválenou trasou, nariadilo velenie jednotky zodpovednej za bezpečnosť trasy operátorom dronov, aby zasiahli jedno z vozidiel. Niektorí z cestujúcich po zásahu auto opustili a nastúpili do jedného z dvoch ďalších vozidiel. Pokračovali v jazde a dokonca oznámili zodpovedným osobám, že boli napadnutí. O niekoľko sekúnd neskôr však zasiahla ich vozidlo ďalšia strela.

Následne začali cestujúci z tretieho zasiahnutého vozidla prenášať do zraneného vozidla, ktorí prežili druhý úder. Vzápätí ale prišiel tretí zásah. O život prišlo všetkých sedem dobrovoľníkov WCK. Organizácia v utorok oznámila, že v Pásme Gazy dočasne pozastavuje svoju činnosť.

„Je to frustrujúce,“ povedal Ha'arecu jeden zo zdrojov. “Hľadám teroristov zo všetkých síl presne zasiahnuť a využívame každú spravodajskú informáciu, a nakoniec sa jednotky v poli rozhodnú začať útoky bez akejkoľvek prípravy,” dodal.

Krajiny odsudzujú zabitie humanitárnych pracovníkov pri izraelskom nálete. Sunak volal Netanjahuovi

Svet

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top