Třinec: Opravili pamiatkovo chránené domčeky z robotníckej kolónie

Tie do Třinca prichádzali za prácou z rôznych kútov zeme. „Unikátnosť domu spočíva v konštrukcii stavby,“ uviedol Marian Razima z Regionálnej rady Třinec, ktorá zohnala 30 miliónov korún na rekonštrukciu stavieb. „Žiadne iné typy rovnaké v Česku nie sú,“ dodal Razima.

Ľudia v nich mali na vtedajšiu dobu celkom luxusné bývanie. Užívali peknú izbu s kuchyňou a komorou, k tomu aj kôlňu a kúsok pozemku na pestovanie zeleniny a drobnému chovu zvierat.

Drevenica z Komornej Lhotky č.p.  56 sa stane súčasťou expozície vo Valašskom múzeu v prírode v Rožnove pod Radhoštěm.

Chránené pamiatky

Oba domy ešte pred renováciou niesli stopy života svojich obyvateľov, ktorí si ich upravovali podľa svojich potrieb a dobového vkusu. hoci boli postavené podľa jednotného návrhu, časom bolo každé okno, veranda a šopka iné. Drevenky už dávno neslúžili na trvalé bývanie a aj záhradkári ich pred niekoľkými rokmi opustili, preto schátrali.

Opravené koloniálne domčeky sú pamiatkovo chránené. Jeden bude slúžiť na prehliadky, aby sa pozreli, ako v ňom ľudia kedysi žili. Druhý ako zázemie pre návštevníkov s toaletami a kancelárskymi priestormi pre pracovníkov.

Na Troch rúrkach vznikne Dom prírody Brd.

Desať zastavení

Mini skanzen sa stane súčasťou turistickej trasy s desiatimi zastaveniami. Tam patrí Múzeum Třineckých železiarní, vápenky Vendryně, milier Košariská, obce Dolná Lomná, Mosty pri Jablunkove av poľskej časti mesta Wisla – poľovnícky kaštieľ, múzeum a mesto Ustroň.

VIDEO: Skanzen v Strážnici predviedol, ako sa po stáročia zberalo a spracovávalo obilie.

Skanzen v Strážnici predviedol, ako sa po stáročia zberalo a spracovávalo obilie. Hynek Zdeněk

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top