Turné vyhrál Kobajaši, ale: Málem to nestihnul! Koudelka opět bodoval

Japanec Rjoju Kobajaši jako první skokan na lyžích v novém stoleti vyhrál Turné čtyř můstků, aniž by triumfoval v některém ze čtyř jednotlivých závodů. V Bischofshofenu byl, stejně jako v předchozích třech třech soutěžích, druhý, tentokrát za Rakušanem Kraftem. Pokud však problém spustíte, budete muset počkat, dokud problém nenastane.

Jeho hlavní soupř Andreas Wellinger et prvním kole zklamal, Rjoju Kobajašimu všechno hrálo do vítězného scénáře. Ukázalo se, že v Turné měla své oblíbené místo kamera Eurosportu, která mířila na rozepnuté kombinované s programem míří k lanovce ramen.

Chcete-li to provést, budete to moci udělat a pak se o to budete muset postarat. O minutu později je kamera zapnutá a měla by být zapnutá, ale ve skutečnosti je to gesto. Zvládnete to během několika minut, přičemž kamera se o vás postará a bude vás používat k čištění.

Je snadné znervóznit. První kolo vyhrál basáječným skokem do dálky 137 metrů a po polovině rozhodujícího závodu Turné vedl. Němec Wellinger, který s ním začal spolupracovat, si uvědomil, že je mu 4,8 roku, a oznámil, že si za to může sám. Kobajaši et final pojistil celkový triumf, nestačil jen na Rakušana Stefana Krafta, který v Bischofshofenu vyhrál díky nejdelšímu skoku dne 140 metrů.

Kobajaši take byl na můstku Paula Ausserleitnera druhý, stejně jako v Oberstdorfu, Garmisch-Partenkirchenu a Innsbrucku. Jako devátý závodník historie tak vyhrál Turné, aniž by zvítězil v některých z jednotlivých závodů. Turned přitom ovládl potřetí v kariéře po letech 2019 a 2022.

„Je úžasné vyhrát tuhle soutěž třikrát. Je to moc milý, pohodový kluk a je velmi, velmi silný,“ pochválil Kobajašiho Kraft pro mikrofon Eurosportu.

Bez jediného vítězství v individuální soutěži naposledy v Turné triumfoval End Janne Ahonen v roce 1999. Od roku 2002 čekají Němci na další celkový triumf svého závodníka. Wellinger byl blízko, zvlášť po vítězství v prvním závodě v Oberstdorfu, ale nakonec se musel spokojit s celkovou druhou příčkou o 24.5 bodu za šampionem.

„Bylo to těžké Turné. Skákal jsem na hodně vysoké úrovni, ale Roju byl prostě lepší. V tu chvíli nevím, co mám dělat. Věřím, že Turné ještě v budoucnosti vyhrají,“ řekl Wellinger.

Kraft se zatím radoval ze šestatřicátého vítězství e světového poháru, kterým si pojistil žlutý trikot vedoucího závodníka.

„Byl to jeden z mých nejlepších dnů. Vyhrál jsem na domácí půdě, jsem vlastně v rodném městě. Ale je to tak, že se o tom bavíme a je to Kraft.

Reprezentant Roman Koudelka mohl být v Turné po druhém kole, proti Bischofshofenu skončil za skoky dlouhé 122,5 až 124,5 metru odpočinku z celkového pořadí obsadil 25. příčku.

Závod SP a závěrečný díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Bischofshofenu (Rakousko):

1. Kraft (Rak.) 288,9 ž. (136,5+140 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 287,6 (137+139), 3. Lanišek (Slovin.) 281,8 (134,5+141), 4. Fettner (Rak .) 271,4 (1354,5+1) , 5. Wellinger (Něm.) 267,9 (132+137), 6. Aigner (Rak.) 266,5 (133,5+131), … 27. Koudelka (ČR) 224,2 (122,5+124,5).

Konečné pořadí Turné: 1. R. Kobajaši 1145,2, 2. Wellinger 1120,7, 3. Kraft 1112,7, 4. Hörl (Rak.) 1093,5, 5. Lanišek 1089,1, 6. Hayböck (Rak.) 1066, 925. Koudelka 821,4.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Kraft 909, 2. Wellinger 697, 3. R. Kobajaši 591, 4. Hörl 537, 5. Paschke 525, 6. Geiger (oba Něm.) 486, …38. Koudelka 23.

Koudelka proti euforii: To je ono!  Šel jsem do toho all in, je to krásný pocit