USA odstavujú Boeing 737 Max. Jednému za letu odpadlo okno a časť trupu

Čo presne sa stalo lietadlom Alaska Airlines?

V piatok večer 20 minút po štarte novo pristál na letisku v Portlande v americkom štáte Oregon rokov spoločnosti Alaska Airlines so 171 cestujúcimi a šiestimi členmi posádky smerujúcimi do kalifornského Ontaria. Lietadlo Boeing 737 Max 9 vyvolalo núdzové pristátie po tom, čo dosiahlo výšku 4876 metrov.

Cestujúci na palube uviedli, že počuli hlasný zvuk a spoznal si, že sa časť trupu lietadla vo vzduchu otvorila, píše americký denník The New York Times (NYT). Lietadlo odpadlo okno. Kvôli poklesu tlaku v kabíne si museli cestujúci nasadiť masky s kyslíkom, ale nikto nebol ukončený.

Na konkrétne za slanými spravodajskými agentúrami je cez medzeru v trupe lietadla vidieť nočnú oblohu. Na fotografiách je viditeľný aj izolačný materiál a ďalšie úlomky, líči BBC.

Lietadlo bolo podľa NYT na pomery komerčných leteckých spoločností pomerne nové. Certifikáciu dostali v novembri a malo za sebou iba 145 letov.

Leteckí odborníci citovaní AP sú ohromení, že kus tak nového lietadla mohol z ničoho nič odletieť. Anthony Brickhouse z Embry-Riddle Aeronautical University nepovažuje ani za pripomienku toho, aké je dôležité byť pripútaný.

“Keby na tom sedadle pri okne sedel cestujúci, ktorý by mal náhodou rozopnutý bezpečnostný pás, sledovali by sme teraz (vch) úplne inú správu,” povedal Brickhouse.

Čo bude ďalej?

Americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) v sobotu nariadil okamžité odstavenie lietadiel Boeing 737 Max 9. Zhruba 171 strojov po celom svete teraz prejde starostlivou kontrolou. V ráno boli podľa spoločnosti Boeing v sobotu dokončené kontroly viac ako štvrtiny flotily “bez relevantných znepokojujúcich zistení”, uviedla agentúra AP.

Generálny riaditeľ spoločnosti Alaska Airlines Ben Minicucci pre BBC uviedol, že „každé lietadlo bude vrátené do prevádzky až po dokončení dokončenia údržby a bezpečnostnej kontroly“. Neskôr dodal, že viac ako štvrtina týchto lietadiel bola skontrolovaná a vráti sa do prevádzky, pretože neboli zistené žiadne závady.

Nehoda v Japonsku

Lietadlo Airbus A350 zachvátili v Tokiu pri pristátí plameňov po tom, čo sa na ranveji zrazilo s iným strojom. Všetkých 379 ľudí na palube letu spoločnosti Japan Airlines sa ale zachránilo, zomrelo päť ľudí z druhého lietadla.

„Je malý zázrak, že sa podarilo z lietadla všetkých cestujúcich dostať,“ komentuje záchranu v rozhovore pre Zoznam Správy letecký expert a bývalý pilot Karel Mündel.

Spoločnosť Boeing vo vyhlásení uviedla, že podporuje rozhodnutie FAA a že spolupracuje s Národným úradom pre bezpečnosť dopravy pri vyšetrovaní incidentu. „Bezpečnosť je našou najvyššou prioritou a hlboko ľutujeme dopady tejto udalosti na našich zákazníkov a ich cestujúcich,“ uvádza vo vyhlásení.

Aká je história Boeingu 737 Max?

Najpredávanejšie lietadlo spoločnosti Boeing 737 Max čelilo už v minulosti niekoľkých problémov. V rokoch 2018 a 2019 zahynulo v dvoch haváriách tohto lietadla 346 osôb. Obe katastrofy spôsobili nefunkčné senzory a riadiaci systém, pripomínajú NYT.

Americké regulačné orgány následne po naliehaní ostatných krajín pozastavia všetky lety Boeingov 737 Max, aby pokračovali ďalším prípadným haváriám.

V roku 2021 sa spoločnosť dohodla s americkým ministerstvom spravodlivosti na úhradu 2,5 miliardy amerických dolárov, pretože zatajovala informácie FAA. Suma mala pokryť kompenzácie pre pozostalých, odškodné zákazníkov aerolínií a tiež pokutu.

Lietadlá vtedy strávili viac ako rok a pol na zemi. Boeing odhadol, že ho kríza pripravila o príjmy vo výške viac ako 20 miliárd dolárov.

Pripomeňte si, ako uzemnené lietadlá stáli úhorom.

Ktoré spoločnosti teraz lietadlo používajú?

Lietadlo Max 9, ktoré je súčasťou jednopodlažného radu Boeing 737 Max, môže prepravovať až 220 cestujúcich v závislosti od konfigurácie sedadiel. Podľa spoločnosti Cirium, ktorá sa zaoberá analýzou leteckej dopravy, je po celom svete v prevádzke 215 lietadiel Max 9.

Najviac (79) ich prevádzkuje americká spoločnosť United Airlines. Spoločne s Alaska Airlines vlastní približne dve tretiny týchto strojov, uvádza NYT.

Medzi ďalšie spoločnosti vlastniace lietadlo patrí podľa amerického denníka panamská Copa Airlines, kazašská SCAT Airlines, Aeroméxico, Icelandair, Turkish Airlines a FlyDubai.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top